Kush përdor fjalët “Të dua” apo “Dashuria ime” do të ekzekutohet, Urdhri i ri absurd i Kim Jong Un

Picture of ina-online
ina-online

09/07/2023

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong- un ka ndaluar disa fjalë që shprehin afrimitet dhe initmitet mes njerëzve. Kushdo që përdor terminologji ose fjalor që sugjeron ndonjë lidhje me Korenë e Jugut rrezikon dënime të rënda.

Ligji për Mbrojtjen e Gjuhës Kulturore të Phenianit përcakton se kushdo që përdor një fjalor të Koresë së Jugut do të përballet me dënime që variojnë nga puna e detyruar në kampet e punës deri te ekzekutimi.

Zhargoni i Koresë së Jugut dënohet nga Kim Jong Un. Qytetarëve u ndalohet të përdorin fjalë si ‘jagiya’ që do të thotë ‘e dashur’. Bashkëshortët duhet të përdorin “dongji” që do të thotë “shoqërues”.

Sipas një raporti, përdorimi i fjalës “Të dua” është gjithashtu një tregues se koreano-veriorët shikojnë filma të Koresë së Jugut dhe për këtë arsye është i dënueshëm.

Gjithashtu, koreano-veriorëve u thuhet gjithashtu që të shmangin fjalët si “paesyeon” (“modë”), “heeoseutali” (“frizurë”) dhe “waipeu” (“grua”), shkruajnë mediat e huaja.

Dhjetorin e kaluar, dy adoleshentë u dërguan në skuadrën e pushkatimit për të parë filma koreano-jugorë dhe amerikanë, të cilët regjimi i Kim i përshkruan si “satanik”. Ekzekutimi i dy adoleshentëve, të cilët u takuan në shkollë, u bë përballë një turme./OraNews.tv

TË FUNDIT
3 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
4 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
4 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
7 orë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
7 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

ME TE LEXUARA

1 ditë
Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar
18 orë
Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri
7 orë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve
7 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
1 ditë
Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”

LEXO MË SHUMË

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

Kamala Harris 2

Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

kufi tabanoc

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

policia

MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve

IMG_4571

Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri

shofer-bus

Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar

BIDEN TRUMP

Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje

INFO

NA NDIQ