Kush po trembet nga fryma e Albinizmit në Maqedoni?

Picture of INA
INA

04/04/2024

Muhamer Pajaziti/INA

Angazhimi simbolik i Albin Kurtit dhe Lëvizjes Vetëvendosje në Maqedoni ka alarmuar kundërshtarët politik në Shkup, Prishtinë dhe Tiranë.

Ata po e zhvillojnë një fushatë të orkestruar kundër tij në shumë media, të cilat i kontrollojnë.

Reagime pati edhe në klasën politike maqedonase. Por angazhimi i Kurtit dhe lëvizjes që drejton duket qartë se ka të bëjë me rotacionin politik dhe demokratizimin e këtyre vendeve përmes një qeverisje me duartë të pastërta dhe pa korrupsion.

Sa do t’ia arrij? Mbetet të shihet!

Por rrotacioni politik ndihmon shoqëritë dhe reformon partitë që kanë qeverisur gjatë.

Reformon të gjitha partitë shqiptare që pa dashje apo me dashje sot kontrollojnë dhe kanë futur duartë në sistemin e drejtësisë, në arsim, kulturë, shëndetësi, ekonomi dhe shumë sfera tjera.

Në Luginë të Preshevës, fryma e Kurtit dha rezultate dhe tani e ka radhën në Maqedonia e Veriut. Albin Kurti duke qartë se ka për qëllim të krijoj botën shqiptare pa korrupsion dhe jo si kundërpërgjigje ndaj botës serbe, e cila ka për qëllim destabilizimin dhe kriminalizimin e rajonit të Ballkanit.

Të gjithë ato forca politike që sulmojnë Kurtin kanë një gjë të përbashkët, korrupsionin që po gërryen shoqëritë tona dhe po i largon të rinjtë nga vendi.

TË FUNDIT
59 minuta
Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga
3 orë
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
6 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
6 orë
VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive
7 orë
Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë

ME TE LEXUARA

3 orë
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
59 minuta
Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga
15 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
14 orë
Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?
14 orë
Çfarë fshihet pas sinjalizimit të Putin për armëpushim?
14 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe
13 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti
7 orë
Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë
6 orë
VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive

LEXO MË SHUMË

IMG_2442

Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

vmro-dpmne

VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive

taravari arben

Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

Putin

Çfarë fshihet pas sinjalizimit të Putin për armëpushim?

Perparim-Rama

Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?

INFO

NA NDIQ