Kushtetuesja mbeti pa kryetar

Picture of INA
INA

03/06/2024

Gjykata Kushtetuese mbeti pa kryetar. Për të tetën herë gjykatësit votuan, por asnjëri nga kandidatët nuk mori besimin e dy të tretës së kolegëve, shkruan Alsat.

Kandidatja Ana Pavllovska Daneva u tërhoq nga gara nën arsyetimin për të mos krijuar krizë kushtetuese, megjithatë, kundërkandidatja e saj Tanja Vasiq Bozaxhieva, nuk arriti të zgjidhet pasi mori vetëm 5 vota, nga 6 të nevojshme. Po aq mori edhe kandidati i tretë, Osman Kadriu.

Rregullorja parasheh që procedura e zgjedhjes së kryetarit të Gjykatës Kushtetuese, përsëritet derisa nuk zgjidhet kryetari. Nuk dihet se sa do të zgjasë kjo situatë. Gjykatësit po konsultohen mes tyre për të vazhduar seanca, ndërkaq deri në zgjedhjen e kryetarit, Gjykata do të vendosë në mënyrë kolektive.

“Duke e pasur parasysh se ende nuk është zgjedhur kryetar i Gjykatës, ndërkohë me qëllim që Gjykata Kushtetuese të funksionojë pa pengesë, gjykatësit njëzëri morën qëndrim se çështjet të cilat kanë të bëjnë me menaxhimin, të vendoset në mënyrë kolektive”, thonë nga Gjykata Kushtetuese.

Në pjesën e punës me lëndë, nga Gjykata thonë se punojnë pa pengesa, konkretisht pranojnë lëndë dhe lëndët ekzistuese po punohen dhe u janë ndarë gjykatësve dhe këshilltarëve.

Procedura për zgjedhjen e kryetarit ka nisur më 30 maj, ndërkaq deri më tani gjykatësit kanë votuar 8 herë, por asnjëri prej kandidatëve nuk ka fituar besimin për të udhëhequr me gjykatën në tre vitet e ardhshme.

Paraprakisht, në krye të gjykatës ishte Dobrilla Kacarska, e cila, pasi mbaroi mandatin tha se derisa ka qenë në këtë pozitë ka pasur kërcënime, madje edhe sulm fizik./ Alsat.mk

TË FUNDIT
6 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
6 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
7 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
9 orë
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
9 orë
Shtrenjtohet buka

ME TE LEXUARA

13 orë
Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë
6 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
17 orë
Për 9.5 milionë euro, Lidl e ka blerë objektin e Mr.Bricolage nga “Skopski Pazar”
12 orë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar
17 orë
Gashi takon ambasadorin e Kosovës në Maqedoni, Florian Qehajën
12 orë
Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit
17 orë
Këto janë emrat e përmendur për zv/ministra në Mbrojtje dhe Bujqësi nga VLEN?!
12 orë
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

LEXO MË SHUMË

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

FB_IMG_1718221732728

Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

kombetarja

Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

Mickoski

Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat

buka

Shtrenjtohet buka

IMG_2933

Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

INFO

NA NDIQ