Kushtetuesja shfuqizon apanazhin, nuk u takon funksionarëve të shkarkuar

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/03/2023

Funksionarët e shkarkuar dhe ata që do të japin dorëheqje para përfundimit të mandatit nuk do të kenë të drejtë të apanazhës, kjo pasi sot Gjykata Kushtetuese njëzëri vendosi të shfuqizojë nenin 22 të Ligjit për Paga të personave të zgjedhur apo të emëruar, nen ky që ju mundësonte zyrtarëve të shkarkuar apo të dorëhequr të marrin pagë në kohëzgjatje prej 3 deri në 12 muaj nga largimi nga posti. Propozimi fillestar ka qenë për heqjen e tërësishme të apanazhit, por nga Gjykata Kushtetuese kjo nuk është pranuar, për shkak se sipas njërit prej propozuesve, avokatit Gligorie Qatoski dhënia e apanazhit cenon parimin e barazisë së të gjithë qytetarëve. /Alsat.mk

TË FUNDIT
5 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
5 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
5 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
5 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
5 orë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

ME TE LEXUARA

1 ditë
Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen
1 ditë
Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues
6 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
BDI-ja nuk propozoi kandidat për nënkryetar të Kuvendit, Mitrevski, Milloshoski dhe Bendeska kaluan pragun e parë
1 ditë
Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

LEXO MË SHUMË

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

vucic dodik

Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

roaming-800x445

Zero roaming me BE-në deri më 2027

INFO

NA NDIQ