Kuvend, formohen komisionet për organizimin e organeve shtetërore

Picture of INA
INA

04/06/2024

Në Kuvend sot janë formuar dy komisione përmes të cilëve duhet të kalon Ligji për punën dhe organizimin e organeve shtetërore, përkatësisht ligji përmes të cilit do të formohen dy ministri të reja dhe do të modifikohen disa resorë të tjerë. Me komisionin për Sistem Politik do të udhëheq deputeti Lupço Prenxhov, ndërsa me Komisionin Juridik-Ligjvënës do të udhëheq deputeti Aleksander Veljanovski.

Për komisionet e tjera do të vendoset ditëve në vijim. Propozim-ligji për punën dhe organizimin e organeve shtetërore pritet të arrij në Kuvend deri në fund të javës. Ditë më parë VMRO-DPMNE, VLEN dhe ZNAM deklaruan se për momentin nuk i kanë 80 numrat e nevojshëm për ndryshime ligjore. /Alsat.mk

TË FUNDIT
20 minuta
Gjyqtarët kushtetues morën kërcënime nga ish-deputeti Samka Ibraimoski
34 minuta
BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024
37 minuta
Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja
1 orë
Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune
2 orë
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

ME TE LEXUARA

1 ditë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
6 orë
Kuvendi do t’i plotësojë vendet e deputetëve të cilët u bënë ministra
1 ditë
Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët...
2 orë
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
1 ditë
Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike
20 orë
Gashi: Bota demokratike e ka për obligim që mos të lejojë refugjatët duke ikur nga mizoria e luftës
1 ditë
Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit
5 orë
Maqedonia e Veriut renditet e treta në Evropë sipas shkallës së vdekjeve nga armët e zjarrit

LEXO MË SHUMË

Samka Ibraimovski

Gjyqtarët kushtetues morën kërcënime nga ish-deputeti Samka Ibraimoski

tifozet kuq e zi

BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024

qehaja siljanovska

Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja

hristijan mickoski

Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

INFO

NA NDIQ