Kuvend, interpelanca ndaj Joveskit dhe propozimi për zgjedhjen e një anëtari të KSHZ-së në seancë plenare

Picture of INA
INA

02/11/2023

Në seancën e sotme të 129-të, ndër pikat e rendit të ditës janë edhe Propozimi për interpelancë për punën e prokurorit shtetëror, Lubomir Joveski, i dorëzuar nga deputetët e opozitës, si dhe propozimi për zgjedhjen e një anëtari të Komisionit Shtetëror Zgjedhor.

Interpelanca e Joveskit është vendosur si pika e 13-të e rendit të ditës të seancës.

Propozuesit e interpelancës të publikuar në ueb faqen e Kuvendit- Afrim Gashi, Izet Mexhiti, Kastriot Rexhepi, Merita Kolçi Koxhaxhiku, Safije Sadiki Shaini, Fadil Zendeli dhe Hysni Ismaili theksojnë se ajo bazohet në pretendime serioze se Prokuroria ka fshehur fakte dhe informacione gjatë gjithë procedurës, ngriten padi për persona të tretë në vend që të përcaktohen fajtorët e vërtetë, me qëllim, siç thonë, të mbrohen politikanë të caktuar dhe anëtarë të biznes elitave, të cilët kanë qenë të përfshirë në ndërtimin e spitaleve modulare gjatë pandemisë.

“Nëse prokurori publik nuk e vërteton të kundërtën, se nuk janë fshehur fakte dhe se nuk ka pasur ndikim në procedurë për qëllime politike dhe personale, atëherë këto shkelje të rënda mbajnë përgjegjësi”, thuhet në interpelancën e propozuar për punën e prokurorit shtetëror, Lubomir Joveski.

Në të njëjtën seancë si pikë e 15-të është vendosur edhe Propozim vendimi për shpallje për zgjedhjen e një anëtari të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve. Pas emërimit të Krenar Llogës për ministër të Drejtësisë, një vend në KSHZ është liruar, të cilin opozita kërkon ta plotësojë me një përfaqësues nga opozita.

Deputetët do të diskutojnë edhe për Propozim – vendimin për publikimin e shpalljes publike për zgjedhjen e kryetarit dhe anëtarëve të Komisionit Kundër Korrupsionit, mandati i të cilit përfundon në shkurt.

Në rendin e ditës të seancës së sotme janë Propozimi për vendim për emërimin e anëtarit të Komisionit të Agjencisë së Postës, Propozimi për vendim për shkarkimin dhe emërimin e kryetarit dhe anëtarëve të Këshillit të statistikave të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Propozimi për vendim për emërimin e kryetarit dhe anëtarit të Bordit Drejtues të Agjencisë së Aviacionit Civil, Propozim për vendimin për emërimin e anëtarit të Komisionit Shtetëror për Ankesa të Prokurimit Publik, Propozim për vendimin për emërimin e kryetarit dhe anëtarëve. i Këshillit republikan për siguri në komunikacionin rrugor, Propozim për vendimin për shkarkimin e anëtarit të Komisionit për zgjedhje dhe emërime të Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Propozim për vendim për publikimin e shpalljes publike për emërimin e drejtorit të Agjencisë për Cilësi në Arsimin e Lartë, Propozim vendim për publikimin e shpalljes publike për emërimin e anëtarëve të Komisionit të Agjencisë për komunikime elektronike dhe propozim-vendime të tjera.

Në këtë seancë deputetët do të diskutojnë edhe për propozim vendimet për emërimin e kryetarit dhe anëtarëve të bordeve për ndarjen e çmimeve shtetërore “Nën Tereza”, “Shën Klimenti i Ohrit”, “Mito Haxhi Vasilev Jasmin”, “ 22 nëntor”, “Meto Jovanovski” si dhe çmimi shtetëror “23 tetori”.

TË FUNDIT
3 orë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit
3 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
3 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
3 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
3 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje
7 orë
Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang
1 ditë
Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet
4 orë
Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!
24 orë
MASH shpalli konkurset për bursa për ciklin e dytë dhe të tretë të studimeve jashtë vendit
7 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
1 ditë
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm

LEXO MË SHUMË

ujmani

Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

presheva

Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës

INFO

NA NDIQ