Kuvend: LD-ja dorëzoi ligj për luftë kundër krimit dhe korrupsionit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/03/2023

TRAJANOV: FUNKSIONARËVE TË INKRIMINUAR T’U MERRET E DREJTA PËR VEPRIMTARI POLITIKE

Partia Lidhja Demokratike ka dorëzuar sot në Kuvend një propozim ligj për luftë kundër formave të rënda të krimit të organizuar dhe korrupsionit të lartë.

Deputeti i kësaj partie, Pavle Trajanov, sic njofton KlanM, tha se, ligji parasheh formimin e një agjencie e cila, mes tjerash, do të zbulojë pronat e fshehta të funksionarëve shtetëror dhe funksionarëve të përfshirë në krime dhe korrupsion, do t’u merr të drejtën për t’u marrë me politikë për një kohë të caktuar.

“Me këtë ligj formohet agjenci e pavarur jashtë qendrave të fuqisë politike dhe partiake, për luftë kundër formave të rëndë të krimit të organizuar dhe korrupsionit të lartë, e cila do të punojë në zbulimin e veprave të rënda penale të kryera nga bartës të funksioneve publike dhe të tjerë të përfshirë në krim të organizuar. Kjo agjenci do të zbulojë edhe pronën e fshehtë të funksionarëve në shtet dhe jashtë shtetit, do të propozojë konfiskim të pronës së arritur përmes krimit dhe ndalesë për veprim politik deri në 10 vite” – deklaroi Pavle Trajanov, deputet.

Sipas këtij propozim ligji, sic njofton KlanM, parashihet që agjencia të ekipohet me profesionistë të lartë apartiak dhe drejtori të zgjedhet nga një bord drejtues të përbërë nga profesorë universitar, gazetarë, përfaqësues nga sektori joqeveritar, avokatë, deputetë, prokurorë dhe përfaqësues nga Komisioni për Antikorrupsion.

“Pres që më shumë deputetë të kyçen si propozues dhe ligji të miratohet deri në fund të muajit mars. Ndryshe, janë të përbashkëta vlerësimet se shteti edhe më tej kriminalizohet, se mungon vullnet politik për luftë efikase kundër krimit dhe për shkak të privatizimit të të gjitha institucioneve nuk funksionon sistemi imunologjik i shtetit” – tha Pavle Trajanov, deputet.

Trajanov vlerëson se, krimi i organizuar dhe korrupsioni i lartë kërcënojnë seriozisht demokracikë, të drejtat njerëzore, zhvillimin ekonomik dhe rendin kushtetues të shtetit. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
5 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
7 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
9 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
11 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
13 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

ME TE LEXUARA

7 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
22 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
15 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
5 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
21 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
15 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

INFO

NA NDIQ