Kuvend, takime për modelin me një njësi zgjedhore

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

31/01/2022

Në Kuvend, VMRO-DPMNE-ja ka filluar takime me partitë politike rreth propozim-ndryshimeve të partive më të vogla për sistemin zgjedhor me një njësi, shkruan Alsat.

Sipas partisë opozitare, diskutimet duhet të vazhdojnë për t’u gjetur zgjidhja më e mirë ligjore.

Koordinatori i grupit parlamentar Nikolla Micevski tha po ashtu se në koordinimin e rregullt ka kujtuar partitë parlamentare se duhet të diskutojnë rreth propozimit të tyre për shfuqizimin e modelit të qeverisë teknike.

“Partitë politike janë me ide të ndryshme dhe në fund erdhëm në përfundimin se ky proces duhet të fillojë në drejtim të demokratizimit të shtetit. E shohim se krijohet klimë për këtë çështje dhe procesi do të vazhdojë edhe gjatë periudhës së ardhshme. Sigurisht me hapjen e temës, me vendosjen e ligjit në komision dhe më pas në seancë plenare do të kihet mundësi që të bisedohet për të, të përdoren analizat krahasuese për atë se a do të duhet dhe sa do të duhet të jetë pragu dhe si të vazhdojë i gjithë procesi i kësaj zgjidhje ligjore”, tha Nikolla Micevski, koordinator i grupit parlamentar të VMRO-DPMNE-së./Alsat

TË FUNDIT
11 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
11 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
11 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
11 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
11 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

ME TE LEXUARA

22 orë
Myftiu i Beogradit thotë se kombi serb nuk është gjenocidal: Serbia ime nuk e meriton këtë
15 orë
Policia e Maqedonisë thotë se e arrestoi, Fero duke shijuar kafe në Shkup
11 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
22 orë
Haradinaj: Kurti po do zgjedhje, sepse u ka premtuar ndërkombëtarëve....
12 orë
Petrovska: Për presidenten Maqedonia nuk ka emër
11 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

LEXO MË SHUMË

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

fronti evropian

Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

digital sherbime digjitale

Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik

nena nga sllupcani

Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

ismail jahoski jaoski ali ahmeti

Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)

tito josip broz

Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!

INFO

NA NDIQ