Kuvendi do ta mbajë seancën e 131-të

INA
INA

20/11/2023

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut sot do ta mbajë seancën plenare të 131-të.

Si pikë të dytë të rendit të ditës janë Propozim-ndryshimet e Vendimit të themelimin e Komisionit Anketues për ngjarjet në Klinikën e Onkologjisë të parashtruar nga opozita me të cilat kërkohet vazhdim i afatit për thirrjen e dëshmitarëve për 30-të ditë të reja.

“Gjatë muajit të kaluar ku janë dëgjuar dëshmitarë apo ekspertë janë hapur më shumë çështje dhe dilema sesa janë sqaruar. Duke qenë se për Komisionin Hetimor janë shfaqur rrethana të reja dhe të rëndësishme që duhet të kontribuojnë në përcaktimin përfundimtar të përgjegjësisë politike dhe konstatimin e shkeljeve të dispozitave kushtetuese dhe ligjore, është e nevojshme shtyrja e afatit për thirrjen e dëshmitarëve apo ekspertëve për një afat prej 30 ditësh”, thuhet në sqarimin e Propozim-ndryshimeve.

Në rendin e ditës të seancës plenare janë Propozimi për zgjedhjen e Drejtorit të Agjencisë Operative Teknike (AOT), Propozimi për zgjedhjen e Kryetarit dhe anëtarëve të Komisionit për Ankesa të Furnizimeve Publike, si dhe Propozimi për zgjedhjen e gjyqtarit të Gjykatës Kushtetuese.

Në këtë seancë, pika e tetë është Propozimi i Plotësuar i Rregullores së Kuvendit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

TABANOC-696x522

Kapen 13 sirianë në afërsi të vendkalimit kufitar “Tabanoc”

bullgari-maqedoni

OKB: Bullgaria t’i garantojë të drejtat e pakicës maqedonase

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI së pari i mashtroi shqiptarët me Naser Zyberin, tani për së dyti me Talat Xheferin si kryeministër teknik-administrativ

sela

Ndërroi jetë aktivisti i ASH-së, Emri Bislimi

arrestime terrorizem shkup

Ndalohet një 20-vjeçar nga Kumanova, kapet me lëndë narkotike

naser zyberi

Zyberi me rastin e 10 dhjetorit: Secili ka të drejtë të jetojë një jetë normale

Bujar Osmani

Osmani: Shqiptarët përdoren si temë rezervë për pozicione më të mira elektorale nga partitë nacionaliste maqedonase!

vucic

Vuçiq: Infrastrukturë gazi edhe drejt Maqedonisë së Veriut!

lsdm vmro

Vrasësi dhe vrasjet shfrytëzohen për politikë ditore/ VMRO-ja dhe LSDM-ja vazhdojnë të kërkojnë përgjigje nga njëra-tjetra

INFO

NA NDIQ