Kuvendi i Shqipërisë votoi 5 dhe shkarkoi 7 ministra

Picture of ina-online
ina-online

11/09/2023

Në një seancë të posaçme plenare, Kuvendi i Shqipërisë votoi sot pesë ministrat e rinj në qeverinë e kryeministrit Edi Rama dhe shkarkoi shtatë, pasi kreu i shtetit Bajram Begaj nënshkroi një dekret për këtë të shtunën.

Pavarësisht kërkesës së opozitës për debat, kryetarja e Legjislaturës Lindita Nikola nuk e ka lejuar, ndaj ka shkuar menjëherë në votim.

Në seancë morën pjesë 110 nga gjithsej 140 deputetë.

Me 95 vota “po” u shkarkua Olta Xhaçka, ministrja e mëparshme për Europën dhe Punët e Jashtme. Kundër shkarkimit të saj ka votuar edhe socialisti dhe ish-zëvendëskryeministri Erion Braçe.

Në vend të saj me 74 vota “pro” u zgjodh Igli Hasani, diplomate karriere.

Ministrja e re e Arsimit, Rinisë dhe Sportit me 72 vota është Ogerta Manastirliu, e cila largohet nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe në vend të saj u votua Albana Korciu, zgjedhja e së cilës u votua nga 73 deputetë.

Ministrja e re për Bujqësinë dhe Zhvillimin Rural është Anila Denaj (73 vota), ndërsa me të njëjtin numër votash personi i parë në ministrinë e sapoformuar për vetëqeverisje lokale do të jetë Arbjan Mazniku, nënkryetari aktual i Bashkisë së Tiranës, maqedonas. babai i të cilit vjen nga fshati Vrnicë, Kodra e rrethit të Golos.

Propozimi që Ervin Mete të jetë ministër i Ekonomisë dhe Financave dhe Delina Ibrahimaj, e cila nga Ekonomia duhet të jetë Ministre e Shtetit për Sipërmarrjen dhe Klimën e Biznesit, nuk u hodh në votim pa arsye. Ata janë votuar vetëm për shkarkim nga postet e mëparshme.

Ministrat e sapozgjedhur, sipas Kushtetutës, duhet të bëjnë betimin para presidentit Begaj dhe më pas të marrin detyrën.

Ky është rikonstruksioni i parë i madh i kabinetit “Rama3” pas zgjedhjeve parlamentare dhe formimit të shtatorit 2021. Në dy të mëparshmet, në fund të shtatorit 2022, zëvendëskryeministri dhe ministri i Rindërtimit Arben Ahmetaj, i cili tashmë akuzohet për korrupsion dhe ndodhet jashtë vendit, u zëvendësua nga Belinda Baluku. Në mesin e korrikut të këtij viti, Rama, pas krimeve të rënda të shpeshta, mes tyre edhe vrasjeve, vendosi të zëvendësojë Bladi Çuchin me Taulant Balën si ministër të Punëve të Brendshme.

TË FUNDIT
2 orë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
3 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
4 orë
Vdes një person në plazhin e Durrësit
4 orë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë
4 orë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë

ME TE LEXUARA

22 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
4 orë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë
17 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
4 orë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë
11 orë
Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro
4 orë
Vdes një person në plazhin e Durrësit
2 ditë
Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri
10 orë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta
3 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

plazh bregdeti shqiptar

Vdes një person në plazhin e Durrësit

fature-market

LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

arben taravari

Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës

sleep-gjumi-baby

Qeveria VMRO dhe VLEN parasheh masa të reja për rritjen e natalitetit

Spartak Ngjela

Shpërthen avokati shqiptar: Politika greke përkrah një hajdut dhe vrasës si Beleri

Saranda

Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale

INFO

NA NDIQ