Kuvendi me 88 vota miratoi Ligjin për riorganizimin e ministrive

Picture of ina-online
ina-online

08/06/2024

Me 88 vota “pro”, 22 “kundër” dhe asnjë “abstenim”, Kuvendi miratoi Ligjin për riorganizimin e organeve të administratës shtetërore, gjegjësisht të ministrive.

Propozues i ligjit ishte kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, i cili është edhe mandatar për përbërjen e qeverisë së re, përcjell INA.

Deri në orën 02:30 të mëngjesit ka zgjatur debati për miratimin e ligjit me të cilin Qeveria do të ketë 20 ministri në vend të 16 ministrive të mëparshme.

Propozimi u kritikua ashpër nga deputetët e LSDM-së dhe të Majtës.

Deputeti dhe kryetar i LSDM-së në dorëheqje, Dimitar Kovaçevski në fjalimin e tij tha se Ligji nuk është sjellë për të rritur efikasitetin e organeve të administratës shtetërore, por për shkak të pazareve politike.

Amar Mecinoviq nga Levica theksoi se ekspertët dhe akademikët nuk janë të përfshirë në ndryshimin e një ligji të tillë sistemik.

Koalicioni i udhëhequr nga BDI shprehu mbështetjen për projektligjin.

“Propozimi i mandatarit Mickoski është bartje e kompetencës nga një institucion në tjetrin dhe mund të ketë logjikë për efikasitet. Por ne e vlerësojmë që një ndërhyrje e tillë duhet të konsiderohet seriozisht, por këtë do t’ia lëmë kohës nëse do të arrihet një efikasitet i tillë”, tha koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Blerim Bexheti. Ky propozim-ligj nuk u votua nga deputetët e ASH si pjesë e Frontit Evropian.(INA)

TË FUNDIT
5 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
5 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
7 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
8 orë
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
9 orë
Shtrenjtohet buka

ME TE LEXUARA

15 orë
Lloga: Erdhi dita kur presidentja nuk e njeh shtetin e saj
9 orë
Shtrenjtohet buka
18 orë
Hahn: Jam i shqetësuar për Maqedoninë e Veriut, të respektohet Marrëveshja e Prespës
14 orë
Banka Popullore: Norma bazë e interesit mbetet në nivelin 6.30%
8 orë
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
17 orë
Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?
14 orë
Rritet numri i fëmijëve në kopshte dhe qendrat për zhvillim të hershëm
7 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

LEXO MË SHUMË

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

FB_IMG_1718221732728

Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

kombetarja

Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

Mickoski

Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat

buka

Shtrenjtohet buka

IMG_2933

Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

INFO

NA NDIQ