Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues

Picture of INA
INA

14/06/2024

Kuvendi zgjodhi tre nga pesë nënkryetarët e institucionit ligjvënës aq sa kishte parashikuar. Jovan Mitrevski i LSDM-së, Antonio Milloshovski i VMRO-DPMNE-së dhe Vesna Bendevska e partisë ZNAM do të jenë zëvendës të kryetarit Afrim Gashi. Në deklaratën solemne, deputeti Milloshovski nuk u paraqit për arsye shëndetësore, ndërsa deputetja Bendevska nuk e tha emrin kushtetues Republika e Maqedonisë së Veriut.

“Deklaroj se funksionin nënkryetar i Kuvendit të “R.S Makedonija” do ta kryej me nderë dhe përgjegjësi dhe do t’i respektoj ligjet dhe Kushtetutën e “R.S Makedonija”.

Komisioni për zgjedhje dhe emërime miratoi edhe vendimin për apanazh për 36 deputetët nga përbërja e kaluar të cilët do të marrin rrogë rreth 1800 euro gjatë periudhës 6-12 muaj.

Kryeministrit teknik, Talat Xhaferi njëkohësisht edhe deputet i Frontit Evropian i është caktuar vendimi që rrogën e muajit në vijim ta merr nga Kuvendi dhe jo nga Qeveria. Ndërkohë ish funksionarët e Qeverisë së kaluar, ministra dhe zëvendësministra që të gjithë kanë kërkuar apanazh në përputhje me ligjin.

TË FUNDIT
7 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
8 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë
9 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
9 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)
10 orë
Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

ME TE LEXUARA

16 orë
Murtezani-Dreksler: Mbështetja e Gjermanisë është thelbësore për rrugën evropiane të RMV-së
9 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
16 orë
Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit
8 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë
21 orë
13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut
15 orë
Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë
7 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
21 orë
Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia
14 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...

LEXO MË SHUMË

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

IMG_4532

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

DASH departamenti amerikan

Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

aksident serbi

MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

INFO

NA NDIQ