Kuvendi nis procedurën për lehtësimin e evidentimit të personave fantom

Picture of INA
INA

11/09/2023

Komisioni Juridik-ligjvënës në Kuvend shqyrtoi dy propozim-Ligjet të cilët i referohen paraqitjes së vendbanimit dhe vendqëndrimit si dhe Ligjit për letërnjoftime, shkruan Alsat.

Me ndryshimet e propozuara parashikohet lehtësimi i procedurave dhe evidentimi i personave të ashtuquajtur “fanton”.

Dyja zgjidhjet ligjore janë propozuar me procedurë të shkurtër. Ndryshimin dhe plotësimin e tyre e kërkoi aktivisti për liritë dhe të drejtat e njeriut, Suad Misini i cili duke mbajtur grevë me etje qëndroi tre ditë para Kuvendit.

Miratimi i ndryshimeve lehtëson procedurat jo vetëm për të paevidentuarit por edhe për qytetarët që ndryshojnë adresat dhe udhëhiqen në evidenca të vjetra./ Alsat.mk

TË FUNDIT
3 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
5 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
6 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
9 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
11 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

ME TE LEXUARA

18 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
12 orë
Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”
18 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
12 orë
Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë
18 orë
Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

INFO

NA NDIQ