Kuvendi sot mban seancën e 61-të

Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/01/2022

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut do të mbajë seancën e 61-të, në rend të ditës së cilës është, ndër të tjera edhe propozim-vendimi për ndryshimin e Vendimit për zgjedhje të shefit, anëtarëve dhe anëtareve zëvendësve të Delegacionit të Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës.

Ndërkohë në fillim të javës VMRO-DPMNE dhe Koalicioni në Kuvend kanë dorëzuar Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Qeverinë me qëllim të shlyerjes së qeverisë teknik apo e njohur si “Qeveria e Përzhinos”.

Më pas ata theksuan se presin që ky propozim të futet në rend dite të seancës së sotme. Partitë në pushtet në Kuvend pajtohen që “Qeveria e Përzhinos” të shfuqizohet, por kjo të bëhet me konsensus të partive më të mëdha politike në vend.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bislimi-petkovic-lajcak

Lajçak sot në Prishtinë, takon Bislimin për zbatimin e Marrëveshjes Bazike

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

ushtria forcat e armatosura shqiperi

Shqipëria e 90-ta në botë për fuqinë ushtarake, vendi dytë në rajon

INFO

NA NDIQ