Kuvendi/ Të hënën koordinimi i parë zyrtar

Picture of INA
INA

02/06/2024

Kuvend, të hënën, do të mbahet koordinimi i parë I Kryeparlamentarit, Afrim Gashi me përfaqësues të partive, pas konstituimit të Kuvendit.

Kryeparlamentari Gashi për MIA-n ka konfirmuar se nesër do të ketë takim dhe se do të bisedohet për aktivitetet e ardhshme, si dhe për kohën se kur mund të mbahet seanca për ligjet që lidhen me ndryshimet e Ministrive në Qeveri, duke mos saktësuar nëse do të ketë marrëveshje.

Burime partiake kanë potencuar se fillimisht do të formohen Komisionet, që të shqyrtohen këto ligje, e më pas të shkojnë në seancë. Sic thuhet, nëse takimin e nesërm koordinativ do të dakordohet kjo dinamikë.

Njoftimet zyrtare lidhur me negociatat për përbërjen e re qeveritare VMRO-VLEN dhe ZNAM thonë se bisedimet janë duke vazhduar.

Zëdhënësi I VMRO-DPMNE-së, Naum Stoilkovski, gjatë press-konferencës së sotme ka theksuar se s`ka asgjë konkrete rreth përbërjes së qeverisë së ardhshme.

Nga Kabineti i Presidentes Siljanovska, kanë njoftuar se gjatë javës së ardhshme do të ndahet mandate për qeverinë e re, me çka nisin afatet për formimin e saj. /TvKlan.mk

TË FUNDIT
2 orë
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
3 orë
Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët...
4 orë
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
5 orë
Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë
7 orë
Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit

ME TE LEXUARA

18 orë
Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara
4 orë
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
18 orë
Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve
3 orë
Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët...
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut, pasdite paralajmërime për shi
18 orë
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë

LEXO MË SHUMË

Angela Ageler

Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin

FB_IMG_1719231583046

Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët…

derivate nafta dizeli benzin

Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut

taravari ilir

Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë

xhaferi mickovski]

Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

kombetarja

Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

Maqedonia-Shqiperie-BE-EU-Bruksel-Bashkimi

Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike

INFO

NA NDIQ