Ky është plani 12 pikësh i Kinës për zgjidhjen e konfliktit Rusi-Ukrainë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/02/2023

Kina ka propozuar një plan apo propozim për arritjen e një marrëveshje paqësore mes Ukrainës dhe Rusisë, përcjell agjencia e lajmeve INA.

Ja plani 12 pikësh:

1. Respektimi i sovranitetit të të gjitha vendeve.

E drejta ndërkombëtare e njohur botërisht, duke përfshirë qëllimet dhe parimet e Kartës së Kombeve të Bashkuara, duhet të respektohet rreptësisht. Sovraniteti, pavarësia dhe integriteti territorial i të gjitha vendeve duhet të ruhen në mënyrë efektive. Të gjitha vendet, të mëdha apo të vogla, të forta apo të dobëta, të pasura apo të varfra, janë anëtarë të barabartë të bashkësisë ndërkombëtare. Të gjitha palët duhet të respektojnë së bashku normat bazë që rregullojnë marrëdhëniet ndërkombëtare dhe të mbrojnë drejtësinë dhe drejtësinë ndërkombëtare. Duhet të promovohet zbatimi i barabartë dhe uniform i së drejtës ndërkombëtare, ndërsa standardet e dyfishta duhet të refuzohen.

2. Braktisja e mentalitetit të Luftës së Ftohtë.

Siguria e një vendi nuk duhet të ndiqet në kurriz të të tjerëve. Siguria e një rajoni nuk duhet të arrihet duke forcuar apo zgjeruar blloqet ushtarake. Interesat legjitime të sigurisë dhe shqetësimet e të gjitha vendeve duhet të merren seriozisht dhe të trajtohen siç duhet. Nuk ka zgjidhje të thjeshtë për një çështje komplekse. Të gjitha palët, duke ndjekur vizionin e sigurisë së përbashkët, gjithëpërfshirëse, bashkëpunuese dhe të qëndrueshme dhe duke pasur parasysh paqen dhe stabilitetin afatgjatë të botës, duhet të ndihmojnë në krijimin e një arkitekture sigurie evropiane të balancuar, efektive dhe të qëndrueshme. Të gjitha palët duhet të kundërshtojnë ndjekjen e sigurisë së tyre me çmimin e sigurisë së të tjerëve, të parandalojnë konfrontimin e bllokut dhe të punojnë së bashku për paqen dhe stabilitetin në kontinentin Euroaziatik.

3. Ndërprerja e armiqësive.

Konflikti dhe lufta nuk i sjell dobi askujt. Të gjitha palët duhet të qëndrojnë racionale dhe të ushtrojnë përmbajtje, të shmangin ndezjen e flakëve dhe përkeqësimin e tensioneve dhe të parandalojnë që kriza të përkeqësohet më tej apo edhe të dalë jashtë kontrollit. Të gjitha palët duhet të mbështesin Rusinë dhe Ukrainën që të punojnë në të njëjtin drejtim dhe të rifillojnë dialogun e drejtpërdrejtë sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që gradualisht të deskalohet situata dhe në fund të arrihet një armëpushim gjithëpërfshirës.

4. Rinisja e bisedimeve të paqes.

Dialogu dhe negociatat janë e vetmja zgjidhje praktike për krizën në Ukrainë. Të gjitha përpjekjet për zgjidhjen paqësore të krizës duhet të inkurajohen dhe mbështeten. Komuniteti ndërkombëtar duhet të qëndrojë i përkushtuar ndaj qasjes së duhur të promovimit të bisedimeve për paqe, të ndihmojë palët në konflikt të hapin derën për një zgjidhje politike sa më shpejt të jetë e mundur dhe të krijojnë kushte dhe platforma për rifillimin e negociatave. Kina do të vazhdojë të luajë një rol konstruktiv në këtë drejtim.

5. Zgjidhja e krizës humanitare.

Të gjitha masat që ndihmojnë në lehtësimin e krizës humanitare duhet të inkurajohen dhe mbështeten. Operacionet humanitare duhet të ndjekin parimet e neutralitetit dhe paanshmërisë dhe çështjet humanitare nuk duhet të politizohen. Siguria e civilëve duhet të mbrohet në mënyrë efektive dhe duhet të krijohen korridore humanitare për evakuimin e civilëve nga zonat e konfliktit. Nevojiten përpjekje për të rritur ndihmën humanitare në zonat përkatëse, për të përmirësuar kushtet humanitare dhe për të ofruar akses të shpejtë, të sigurt dhe të papenguar humanitar, me synimin për të parandaluar një krizë humanitare në një shkallë më të gjerë. OKB-ja duhet të mbështetet për të luajtur një rol koordinues në kanalizimin e ndihmës humanitare në zonat e konfliktit.

6. Mbrojtja e civilëve dhe robërve të luftës (POWs).

Palët në konflikt duhet t’i përmbahen rreptësisht të drejtës ndërkombëtare humanitare, të shmangin sulmin ndaj civilëve ose objekteve civile, të mbrojnë gratë, fëmijët dhe viktimat e tjera të konfliktit dhe të respektojnë të drejtat themelore të të burgosurve. Kina mbështet shkëmbimin e të burgosurve midis Rusisë dhe Ukrainës dhe u bën thirrje të gjitha palëve të krijojnë kushte më të favorshme për këtë qëllim.

7. Mbajtja e sigurt e centraleve bërthamore.

Kina kundërshton sulmet e armatosura kundër termocentraleve bërthamore ose objekteve të tjera paqësore bërthamore dhe u bën thirrje të gjitha palëve të respektojnë ligjin ndërkombëtar, përfshirë Konventën për Sigurinë Bërthamore (CNS) dhe të shmangin me vendosmëri aksidentet bërthamore të shkaktuara nga njeriu. Kina mbështet Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) për të luajtur një rol konstruktiv në promovimin e sigurisë dhe sigurisë së objekteve bërthamore paqësore.

8.Reduktimi i rreziqeve strategjike.

Armët bërthamore nuk duhet të përdoren dhe nuk duhet të zhvillohen luftëra bërthamore. Kërcënimi ose përdorimi i armëve bërthamore duhet të kundërshtohet. Duhet të parandalohet përhapja bërthamore dhe të shmanget kriza bërthamore. Kina kundërshton kërkimin, zhvillimin dhe përdorimin e armëve kimike dhe biologjike nga çdo vend në çdo rrethanë.

9. Lehtësimi i eksporteve të grurit.

Të gjitha palët duhet të zbatojnë Iniciativën e Kokrrave të Detit të Zi të nënshkruar nga Rusia, Turqia, Ukraina dhe OKB-ja plotësisht dhe në mënyrë efektive në një mënyrë të ekuilibruar dhe të mbështesin OKB-në për të luajtur një rol të rëndësishëm në këtë drejtim. Nisma e bashkëpunimit për sigurinë ushqimore globale e propozuar nga Kina ofron një zgjidhje të mundshme për krizën globale të ushqimit.

10. Ndalimi i sanksioneve të njëanshme.

Sanksionet e njëanshme dhe presioni maksimal nuk mund ta zgjidhin çështjen; ato krijojnë vetëm probleme të reja. Kina kundërshton sanksionet e njëanshme të paautorizuara nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së. Vendet përkatëse duhet të ndalojnë abuzimin e sanksioneve të njëanshme dhe ‘juridiksionit afatgjatë’ kundër vendeve të tjera, në mënyrë që të bëjnë pjesën e tyre në uljen e krizës në Ukrainë dhe të krijojnë kushte që vendet në zhvillim të rrisin ekonomitë e tyre dhe të përmirësojnë jetën e njerëzve të tyre.

11. Mbajtja e qëndrueshme e zinxhirëve industrialë dhe të furnizimit.

Të gjitha palët duhet të ruajnë me zell sistemin ekzistues ekonomik botëror dhe të kundërshtojnë përdorimin e ekonomisë botërore si mjet apo armë për qëllime politike. Nevojiten përpjekje të përbashkëta për të zbutur pasojat e krizës dhe për të parandaluar që ajo të prishë bashkëpunimin ndërkombëtar në energji, financa, tregti ushqimore dhe transport dhe të minojë rimëkëmbjen ekonomike globale.

12. Promovimi i rindërtimit pas konfliktit.

Komuniteti ndërkombëtar duhet të marrë masa për të mbështetur rindërtimin pas konfliktit në zonat e konfliktit. Kina është e gatshme të ofrojë ndihmë dhe të luajë një rol konstruktiv në këtë përpjekje.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

DASH departamenti amerikan

Korrupsioni i rëndë qeveritar dhe dhuna ndaj gazetarëve – raport i DASH për Maqedoninë e Veriut

zgjedhje maqedoni

Zgjedhjet presidenciale, të drejtë vote kanë 1.814.317 qytetarë

pompa-benzines-derivatet-naftes

Nga mesnata këto janë çmimet e derivateve të naftës

vjosa osmani okb grate e dhunuara

OKB-ja tentoi të bllokojë pjesëmarrjen e grave të mbijetuara gjatë luftës, Osmani refuzoi të merrte pjesë pa to

ARBEN

Taravari: Për ne miqësia me SHBA-të është e shenjtë, do të punojmë pareshtur me ta për një Maqedoni të integruar në BE dhe larg ndikimit rus

vucic un

Vuçiq dhe përfaqësuesi rus ankohen për të mbijetuarat e luftës që Osmani i mori në seancë

vjosa osmani okb un

Osmani në KS të OKB-së: Elhame Muqolli ishte vetëm 14-vjeçe kur forcat serbe vranë dhe dogjën 53 civilë

Kongresi Senati Amerikan SHBA

Në ankth për Ballkanin, SHBA-ja aspiron angazhim të shtuar

vucic kurti

Vuçiq ankohet në OKB: punët e Maqedonisë së Veriut s’i pengon Serbia, por Albin Kurti

INFO

NA NDIQ