Ky është problemi i madh, ja pse Xherdan Shaqiri po shkon në gjykatën federale

ina-online
ina-online

29/02/2024

Xherdan Shaqiri po planifikon një vilë në Rheinfelden AG që do të kushtojë gati tre milionë franga.

“Por projekti është në rrezik serioz sepse është hequr leja e ndërtimit.

Çështja tani është në Gjykatën Federale”, shkruan mediumi zviceran “Blick”. Kjo është shtëpia e ëndrrave e Xherdan Shaqirit, e cila po shkakton polemika

“Jo vetëm Roger Federer (42) po përballet me një mosmarrëveshje ligjore me mega-pasurinë e tij, por edhe Xherdan Shaqiri (32) ka shumë probleme ndërtimi.

Ndryshimi: Vila e maestros është tashmë në ndërtim e sipër, por asgjë nuk po ndodh në pronën e yllit të kombëtares.

Qyteti i Rheinfelden AG i dha atij lejen e ndërtimit në gusht të vitit 2022.

Pas publikimit të aplikimit për ndërtim në pranverë 2021, pati katër kundërshtime.

Ndër të tjera, u kritikuan hijet, emetimet e dritës dhe sipërfaqja e gjelbër që është shumë e vogël.

Këto kundërshtime fillimisht u zbutën përmes korrigjimit të projektit, për këtë arsye u miratua kërkesa për ndërtim.

Megjithatë, leja nuk ishte ende ligjërisht e detyrueshme; ankuesit kishin 30 ditë për të paraqitur ankesë.

Kanë kaluar rreth një vit e gjysmë që nga atëherë dhe asgjë nuk ka ndodhur”, shkruan më tej.

“Njerëzit gjithmonë kalojnë duke pyetur veten se çfarë po ndodh këtu”, – thotë për “Aargauer Zeitung” një banor në lagjen e lartë Kapuzinerberg të Rheinfelden.

Herë pas here prindërit e Shaqirit vijnë dhe kujdesen për kopshtin, përndryshe gjithçka është e qetë rreth pronës ku lojtari që ka luajtur 119 ndeshje ndërkombëtare për Zvicrën kërkon të ndërtojë vilën e tij 2.8 milionëshe.

Siç raporton mediumi zviceran, për momentin nuk mund të bëhet asgjë në pronë pasi çështja është ende në pritje.

“Procedurat janë duke u zhvilluar dhe leja e ndërtimit e lëshuar nuk është bërë ende ligjërisht e detyrueshme”, – citohet të ketë thënë zëdhënësi i qytetit Roger Erdin.

“Prandaj, çështja është në gjykatën federale me sa duket për shkak të Shaqirit.

Shaqiri tashmë mesa duket po e sfidon këtë vendim në nivelin më të lartë”, shkruan më tej.

Shaqiri nuk është i vetmi yll sportiv zviceran që duhet të përballet me një mosmarrëveshje ligjore gjatë ndërtimit të shtëpisë së tij.

Siç ka mësuar “Aargauer Zeitung”, gjykata administrative – shkalla e parë e gjykatës federale – “anuloi lejen e ndërtimit dhe miratoi ankesën e lagjes”. Shaqiri tashmë po e sfidon vendimin në nivel më të lartë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shkendija

Shkëndija e “shkatërron” Sileksin në Tetovë, Struga ndalet me barazim

manchester united

Manchester United tremb PSG-në me çmimin e Rashford

futboll

Panik në kampionatin italian, lojtari i Romës “shembet” në fushë

myrto uzuni

VIDEO/ Myrto Uzuni shënon golin e 10-të në La Liga, e feston me “shqiponjë”

MUNICH, GERMANY - APRIL 01: Kingsley Coman (C) of Bayern München celebrates scoring the 4th team goal during the Bundesliga match between FC Bayern München and Borussia Dortmund at Allianz Arena on April 01, 2023 in Munich, Germany. (Photo by Alexander Hassenstein/Getty Images)

Bayern Munich nis bisedimet me tre herë fituesin e Ligës së Kampionëve për postin e trajnerit

XHAKA GRANIT

Xhaka pasi fitoi titullin me Leverkusenin: Shkruam historinë, secili nga ne në klub tani është legjendë

Jasir Asani

FOTO/ I gatshëm për një martesë dhe një familje të madhe, Jasir Asani zbulon kush është vajza që i ka “rrëmbyer” zemrën

adrion pajaziti

Adrion Pajaziti, lojtari më i mirë i muajit mars në Premier Ligën 2

broja

Gazetari anglez tregon planet e Brojës: Armando synon lart për lëvizjen e radhës

INFO

NA NDIQ