Ky është qëndrimi përfundimtar i VMRO-së për ndryshimet kushtetuese

Picture of INA
INA

12/06/2023

Partneriteti nënkupton rrugë të dyanshme dhe presim në këtë mënyrë të trajtohemi nga ana e partnerit tanë BE. Ndryshime kushtetuese sipas diktatit bullgar, që përmban propozimi i pranuar nga qeveria e LSDM-së dhe BDI-së nuk do të pranojmë. Ndryshime kushtetuese efektive pas përfundimit të suksesshëm të negociatave dhe anëtarësimit në BE, ky është qëndrimi i fundit i VMRO-DPMNE-së, informojnë nga kjo parti.

Nga VMRO-DPMNE theksojnë se nëse BE vërtet dëshiron këtë, ky është një pozicion i shkëlqyer për kompromis dhe vazhdim të procesit.

“Inkurajojmë Këshillin e Evropës që seriozisht ta shqyrtojë qëndrimin e VMRO-DPMNE-së dhe së bashku të mundësojmë të ardhme për qytetarët e Maqedonisë përmes ruajtjes së dinjitetit dhe identitetit”, thuhet në komunikatën e VMRO-DPMNE-së.

Nga VMRO-DPMNE poashtu theksojnë se nuk kanë qenë pjesë e procesit që, siç thonë ata, “qe krijuar problemi dhe pranoi të ashtuquajturin propozim francez”.

“VMRO-DPMNE si parti shtetformuese edhe pse nuk është pjesë e problemit të krijuar nga qeveria e LSDM-së dhe BDI-së po tenton në disa raste të zgjidhë problemin dhe jemi të vetëdijshëm mbi sulmet politike të sponsorizuara fuqishëm nga LSDM dhe BDI”, thuhet në kumtesën e VMRO-DPMNE-së.

TË FUNDIT
32 minuta
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër
9 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
9 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
12 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
14 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

ME TE LEXUARA

16 orë
Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet
14 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron
22 orë
Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike
14 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO
21 orë
Maqedoni e Veriut, më 22 maj rivotime në disa qendra votimi
12 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
21 orë
Më 23 maj Siljanovska Davkova do ta realizojë vizitën e parë jashtë vendit
9 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
20 orë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë

LEXO MË SHUMË

moti shiu

Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

stefan andonovski

Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

INFO

NA NDIQ