Ky është shteti evropian ku punohet 6 orë në ditë dhe ku paga mesatare është 5300 euro

ina-online
ina-online

16/02/2024

Danimarka është e njohur për sistemin e saj të shkëlqyer të mirëqenies sociale dhe nivelin e përgjithshëm të lumturisë në mesin e popullatës.

Gjithashtu është cilësuar si vendi më i lumtur në botë dhe kjo nuk është për t’u habitur, sepse kushtet e jetesës atje janë pothuajse ideale.

Kushtet e punës në Danimarkë janë ato që do të dëshironte secili prej nesh.

Paga minimale në këtë vend është rreth 2300 euro, ndërsa paga mesatare rreth 5300. Danezët kanë të paktën pesë javë pushim vjetor dhe punojnë mesatarisht gjashtë orë në ditë.

Orari i punës është kryesisht fleksibël dhe më shumë se 70 për qind e punëtorëve janë në sindikata. Menaxherët dhe punëtorët punojnë ngushtë së bashku në marrjen e të gjitha vendimeve.

Ajo që i kënaq veçanërisht të gjithë punonjësit është e premtja, e cila zakonisht “rezervohet” për shoqërim. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

diaspora kroaci

Takime vëllezërore me shqiptarët e Kroacisë

IMG_1293

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

banka-popullore-800x445-780x439-1

Lehtësim të politikës monetare, në gjysmën e dytë të vitit

IMG_1267

Djaloshi që la Amerikën për të veshur uniformën e policisë së Kosovës

nafta tregjet

Rritet çmimi i naftës menjëherë pas sulmit të Izraelit drejt Iranit

REXHEPI

Rexhep Rexhepi,Mocarti i prodhimit të orëve zvicerane

taravari kurti

Arben Taravari dhe Kryeministri Albin Kurti vizitojnë Zvicrën

pliizzr

Arrestimi i këngëtarëve shqiptarë në Zvicër, deklarata e fortë e koleges së tyre: Mirë ua bënë, vinë e dredhin by**ët dhe…

alkaloid-780x470-1

Alkaloid sërish shpallet kompania më e dëshirueshme për të punuar

INFO

NA NDIQ