Ky frut është edhe më i mirë se pasta e dhëmbëve

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/03/2023

Mollët janë një nga frutat më të shëndetshëm.

Jo vetëm që forcojnë zemrën tuaj dhe ulin presionin e gjakut, por inkurajojnë dhëmbë të fortë. Më poshtë do të zbuloni disa mënyra se si mollët mund të përmirësojnë shëndetin tuaj dentar dhe se si mund t’i përfshini ato në dietën tuaj.

Pastrojnë dhëmbët

Falë fibrave të forta, mollët mund të pastrojnë pllakat. Në fakt, ato quhen si “furça” dhëmbësh natyrale sepse e bëjnë këtë shumë mirë.

Shkatërrojnë bakteret e dëmshme

Ju gjithashtu do të zbuloni se mollët përmbajnë probiotikë të dobishëm që largojnë grimcat e rrezikshme. Kjo mbron dhëmbët tuaj nga kavitetet dhe sëmundjet e tjera dentare.

Forcojnë dhëmbët

Mollët kanë kalcium, i cili i bën dhëmbët të fortë. Plus, mollët kanë fibra, për të cilat trupi juaj ka nevojë.

TË FUNDIT
2 javë
Tare flet për të ardhmen e tij
3 javë
Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë
3 javë
KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6
4 javë
Humbni peshë duke ngrënë dardha
4 javë
Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

igli

Tare flet për të ardhmen e tij

gordana-siljanovska-1392x899

Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë

KSHZ

KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6

dardha

Humbni peshë duke ngrënë dardha

Kiara tito

Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)

Polici-a-2-750x430

Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Përbërja e re parlamentare do të ketë 30 deputetë shqiptarë

arben taravari

Taravari: Nesër zbulojmë programin e VLEN-it, pika e parë – rruga evropiane

moti nxehti temperatura-termometri

Prilli, muaji sërish me temperatura rekord/ Shkencëtarët paralajmërojnë: Po shkojmë drejt…

INFO

NA NDIQ