Lajçak: Marrëveshja të zbatohet deri në fund të vitit, kërkesa e Kurtit që gjithçka të fillojë me njohje de facto jorealiste

Picture of INA
INA

15/09/2023

Ai ka theksuar se në këtë moment nuk është e nevojshme që në emër të BE-së të fokusohet në negociatat e mëtutjeshme me Kosovën dhe Serbinë. Megjithatë, ai po fillon një sërë konsultimesh me vendet anëtare të BE-së, Britaninë dhe SHBA-në, për të cilat do të shfrytëzojë edhe seancën e shtatorit të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. Qëllimi i këtyre konsultimeve është të arrihet në një përgjigje të unifikuar dhe të koordinuar të bashkësisë ndërkombëtare për marrëdhëniet ndërmjet Serbisë dhe Kosovës.

Lajçak theksoi se është thelbësore që këtë vit të nisë zbatimi i marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve. Nëse procesi mund të ngrihet dhe të fillojë, ai do të vazhdojë edhe vitin e ardhshëm.

“Nëse ato vendime themelore nuk merren para fundit të vitit, kam frikë se kalendari politik në Evropë dhe në Shtetet e Bashkuara do të jetë i tillë që ta shtyjë këtë axhendë në fund. Jam i bindur se marrëveshja e Ohrit është dokumenti më i mirë. Të dyja palët e pranuan dhe do të ishte turp nëse do të binte në pluhur. Në atë rast presim më shumë konflikte, përshkallëzim të tensionit dhe ndoshta edhe më shumë dhunë në veri të Kosovës”, ka përfunduar ai./

TË FUNDIT
33 minuta
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
2 orë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes
4 orë
Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut
8 orë
Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia
8 orë
13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut

ME TE LEXUARA

4 orë
Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
2 orë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes
1 ditë
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
33 minuta
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
1 ditë
Gashi takohet me përfaqësuesit e Zyrës së DCAF në Shkup
1 ditë
Von der Leyen siguron votat në PE, zgjidhet Presidente e Komisionit Evropian
19 orë
Mërgimtarët ankohen për pritjet në “Tabanoc”, autoritetet thonë se situata po menaxhohet, makinat po kalojnë shpejt
19 orë
Presidentja Osmani: Serbia dhe Rusia do të vazhdojnë të tentojnë destabilizimin e Kosovës dhe rajonit

LEXO MË SHUMË

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

lope

Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut

aksident serbi

Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia

zjarr

13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut

trump

Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë

Ivana Stradner

Vrasja e policit serb, analistja Ivana Stradner: Perëndimi s’po di t’i lidhë pikat

vjosa osmani

Presidentja Osmani: Serbia dhe Rusia do të vazhdojnë të tentojnë destabilizimin e Kosovës dhe rajonit

Tabanoc kufi

Mërgimtarët ankohen për pritjet në “Tabanoc”, autoritetet thonë se situata po menaxhohet, makinat po kalojnë shpejt

INFO

NA NDIQ