Lajçak pas takimit me Vuçiqin: Urgjente zgjidhja e krizës në veri të Kosovës

INA
INA

7 Qershor, 2023

Emisari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak është deklaruar pas takimit të përbashkët me emisarin amerikan për Ballkanin Perëndimor Gabriel Escobar dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

Lajçak përmes një cicërime në Twitter ka thënë se kanë pasur diskutime të gjata me Vuçiqin, në takimin e së martës në Beograd.

“Në Beograd, DAS Escobar dhe unë patëm diskutime të gjata me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq, për gjendjen komplekse të serbëve në Kosovë. Dhuna nuk është kurrë e pranueshme dhe nevojitet urgjentisht një zgjidhje politike për krizën aktuale. Ne e vlerësuam gatishmërinë e tij për të kontribuar në të”, ka shkruar ai.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

daniel server

Daniel Serwer përmend skenarët e rrezikshëm të Serbisë dhe Rusisë

ramiz beg rizaj

Vuçiq e quajti Beg Rizajn terrorist, reagon vëllai i ish-luftëtarit të UÇK-së

vdekje-lajm-vdiq

E dhimbshme: Biznesmeni nga Ferizaj i jep fund jetës, u gjet i varur në shtëpinë e tij (FOTO)

lajcak

Lajçak mund të largohet së shpejti nga detyra e emisarit për dialog?!

albin kurti

Kurti: Sulmi terrorist ishte pjesë e një plani më të madh plan për aneksimin e veriut

xhezair shaqiri

Trim nuk bëhesh duke imituar filmat e Holivudit, por lind

rozeta hajdari

Grabitet shtëpia e ministres së Qeverisë Kurti

rashiq

Rashiq: Unë dhe familja ime më të sigurtë jemi në Kosovë se në Serbi

jarinje kufi kosove serbi merdar

Një javë nga sulmi terrorist në veri – pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak ende të mbyllura

INFO

NA NDIQ