Lajçak: Situata në veri mbetet e brishtë

Picture of INA
INA

02/07/2023

Miroslav Lajçak, emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, ka thënë se situata në Veriun e Kosovës mbetet e brishtë, siç thotë ai pavarësisht nga ekzistenca e hapave të qartë për të ulur me sukses tensionet.

Përmes një postimi në Facebook, Lajçak ka shkruar për punën e tij si i dërguar i BE-së në dialog.

Ai ka thënë se ka punuar ngushtë me ndërkombëtarët edhe gjatë kësaj jave për hapat e ardhshëm në adresimin e krizës.

”I kalova dy ditët e fundit në Bruksel, ku ekipi im dhe unë kemi punuar ngushtë me partnerët tanë ndërkombëtarë për të koordinuar hapat tanë të ardhshëm në adresimin e krizës së vazhdueshme në veri të Kosovës. Fatkeqësisht, pavarësisht nga ekzistenca e hapave të qartë për të ulur me sukses tensionet, situata mbetet e brishtë“.

“I gëzuar për interesimin e anëtarëve të Komisionit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian , të cilët më ftuan së bashku me Drejtorin e Përgjithshëm të DG-NEAR Gert Jan Koopman për një diskutim të përbashkët rreth situatës, zhvillimeve të fundit në Dialog dhe përpjekjet tona për të ulur tensionet në terren në veri të Kosovës”, ka shkruar Lajçak në Facebook. 

TË FUNDIT
7 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
20 orë
Kurti merr pjesë në tubimin mbështetës për zgjedhjet në Preshevë
20 orë
Kush e ndaloi KFOR-in britanez të shpartallonte kriminelët në veri? Ish-agjenti zbulon detaje, përmend disa emra të komandantëve!
21 orë
Kroacia mund ta marrë përsipër ngritjen e padisë kundër Serbisë për gjenocid në Kosovë?
2 ditë
Avancimi i statusit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, deklaratat dhe roli i këtij institucioni

ME TE LEXUARA

7 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
21 orë
Kroacia mund ta marrë përsipër ngritjen e padisë kundër Serbisë për gjenocid në Kosovë?
20 orë
Kush e ndaloi KFOR-in britanez të shpartallonte kriminelët në veri? Ish-agjenti zbulon detaje, përmend disa emra të komandantëve!
20 orë
Kurti merr pjesë në tubimin mbështetës për zgjedhjet në Preshevë

LEXO MË SHUMË

albin kurti prishtine

Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

Kurti Shaip Kamberi

Kurti merr pjesë në tubimin mbështetës për zgjedhjet në Preshevë

KFOR KS

Kush e ndaloi KFOR-in britanez të shpartallonte kriminelët në veri? Ish-agjenti zbulon detaje, përmend disa emra të komandantëve!

Masakra-e-Mejes-1999_785686-650x358

Kroacia mund ta marrë përsipër ngritjen e padisë kundër Serbisë për gjenocid në Kosovë?

asambleja parlamentare nato

Avancimi i statusit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, deklaratat dhe roli i këtij institucioni

raci haradinaj

Analisti kosovar i’a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!

kufiri ushtria serbe

28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

INFO

NA NDIQ