Lajçak sot në Prishtinë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/03/2023

Emisari Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, sot dhe nesër do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Prishtinë.

Ai vjen për të vazhduar diskutimet e takimit të nivelit të lartë të 27 shkurtit në Bruksel, ku Kosova dhe Serbia kanë pranuar planin evropian.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti pati deklaruar se ishte i gatshëm të nënshkruaj marrëveshjen, porse ka shtuar se presidenti serb,Aleksandër Vuçiq nuk ishte i gatshëm për një gjë të tillë.

Ndërkaq me vizitën e tij, Lajçak do të bëjë përgatitje për mbajtjen e takimit tjetër, më 18 mars në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Ai pas Prishtinës do të qëndrojë edhe në Beograd.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stojance-angellov-701x430

“Ahmeti brohoriti UÇK në qendër të Shkupit”, Angellov: Përdorni frenat e dorës, pas Mickoskit janë “branitellat” që ju fituan në vitin 2001

Ali Ahmeti fronti

Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

bota-rrezik globi toka

Shënohet Dita e planetit Tokë

ZEQIRIJA-IBRAHIMI-696x462-696x430-1

Ibrahimi: Pavarësisht se kush me kë e bën qeverinë, me rëndësi është ta pensionojmë BDI-në

veri

DW/ Kosova: Përgjegjës Beogradi për dështimin e votimeve në veri

mickoski ali ahmeti

Mickoski i’a kthen porosinë Ahmetit

uck-vrasje

Veteranët e UÇK-së porosi Grubit: Nuk lejojmë shkeljen e flamurit kombëtar! (VIDEO)

INFO

NA NDIQ