Lajçaku sot në Beograd, takon Vuçiqin

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/03/2023

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, do të takohet të hënën në Beograd me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq.

Mediumi serb “Danas” raportoi se takimi do të nisë në orën 14:30, e temë kryesore do të jetë marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë, që pritet të nënshkruhet mes palëve më 18 mars.

Takimi i Lajçakut me presidentin e Serbisë ndodh disa ditë pas takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Lajçak ka deklaruar në Kosovë se palët duhet të pajtohen edhe për aneksin e marrëveshjes, që sipas tij, çon drejt normalizimit të marrëdhënieve.

I dërguari i BE-së do të qëndrojë në Beograd deri të mërkurën (15 mars).

TË FUNDIT
3 orë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri
5 orë
Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet
21 orë
Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof
1 ditë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
2 ditë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës

ME TE LEXUARA

1 ditë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
21 orë
Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof
5 orë
Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet
3 orë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

LEXO MË SHUMË

Kuvendi Parlamenti i Malit te zi

Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

qeveria-serbe-vucic

Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet

IMG_4611

Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof

Tabanoc kufi

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

presheva

Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës

paraburgim-1

Greqi: Shqiptarët e burgosur futen në grevë urie, ankohen për shkelje të të drejtave

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

faton hajrizi

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ardita sinani ragmi mustafa

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

INFO

NA NDIQ