Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel

Picture of INA
INA

20/05/2024

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka theksuar gatishmërinë e tij për të organizuar një raund tjetër të negociatave midis përfaqësuesve të Kosovës dhe Serbisë rreth çështjes së dinarit.

Në një deklaratë të fundit në Facebook, ai tha se kjo vjen me një parakusht të qartë: palët duhet të demonstrojnë një angazhim të sinqertë për të arritur një marrëveshje.

Gjatë një sërë takimesh në javën e kaluar që përfshinte Besnik Bislimin si kryenegociator të Kosovës dhe Petar Petkoviqin nga Serbia, nuk është arritur një konsensus përfundimtar.

Lajçak vuri në dukje faktin se këto diskutime nuk kanë sjellë ndonjë përparim konkret.

“Nuk është arritur asnjë marrëveshje dhe është e paqartë se si do të ndikojë kjo në jetën e përditshme të komuniteteve të prekura në Kosovë,” shkroi Lajçak.

Pasdështimi për të gjetur një gjuhë të përbashkët ka lënë në pezull të ardhmen e rregullimit të çështjes së dinarit, e cila ishte tema kryesore e takimit të shtatë ndërmjet palëve.

Lajçak bëri të qartë se është i vendosur të mbështesë vazhdimin e bisedimeve, por vetëm nën kushtin që pala kosovare dhe ajo serbe do të demonstrojnë një vullnet të ndershëm për të negociuar dhe për të gjetur një zgjidhje të pranueshme për të dyja palët.

TË FUNDIT
8 orë
Kurti uron Mickoskin: T’i forcojmë marrëdhëniet bilaterale
9 orë
Haxhi Qamilët e sotëm ata që deri dje nuk e njohën shtetin e Kosovës e qëndruan kokulur para flamurit shtetëror
10 orë
Nesër përballja Kurti-Vuçiç, BE njofton axhendën! Skepticizëm për rezultatin
23 orë
Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese
2 ditë
Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas

ME TE LEXUARA

2 ditë
Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas
23 orë
Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese
10 orë
Nesër përballja Kurti-Vuçiç, BE njofton axhendën! Skepticizëm për rezultatin
9 orë
Haxhi Qamilët e sotëm ata që deri dje nuk e njohën shtetin e Kosovës e qëndruan kokulur para flamurit shtetëror
8 orë
Kurti uron Mickoskin: T’i forcojmë marrëdhëniet bilaterale
2 ditë
Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës

LEXO MË SHUMË

albin kurti mickoski

Kurti uron Mickoskin: T’i forcojmë marrëdhëniet bilaterale

hisen berisha

Haxhi Qamilët e sotëm ata që deri dje nuk e njohën shtetin e Kosovës e qëndruan kokulur para flamurit shtetëror

vucic kurti

Nesër përballja Kurti-Vuçiç, BE njofton axhendën! Skepticizëm për rezultatin

Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese

bajram begaj

Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas

spanja kosova

Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës

wesley clarck vesli klark

Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë

muharrem maralusha

Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)

bajram begaj

Presidenti Begaj vizitë dyditore në Kosovë. Do nderojë të rënët e UÇK-së

INFO

NA NDIQ