Lajm i mirë për të gjithë ata që kanë Euro dhe Dollarë, kthesa e papritur këtë fillim janari

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/01/2023

Me largimin e emigrantëve shqiptarë, Euro ka nisur të rimëkëmbet. Nga 112.83 Lekë që këmbehej në fund të Dhjetorit, tashmë 1 Euro sipas kursin zyrtar të bankës së Shqipërisë po këmbehet me 116.09 Lekë.

Megjithatë për ekspertin e ekonomisë Eduart Gjokutaj ende nuk mund të thuhet se kemi të bëjmë me një forcim të monedhës së unionit kundrejt Lekut.

“Është herët për të thënë se ka forcim të Euros. Kemi një treg që dominohet nga një pjesë e mirë e parasë informale, kemi nje ekonomi e cila vuan nga pasojat e ndikimeve të ndryshme, politikat e pasigurta ekonomike japin ato lloj efektesh”.

Zhvlerësimi i monedhës europiane favorizon importuesit dhe godet eksportuesit që fitojnë më pak.

Që prej 28 Dhjetorit edhe Dollari amerikan ka njohur një rritje graduale. Një Dollar po këmbehet me 109.34 Lekë nga 106.04 që ishte në fund të muajit Dhjetor.

Një kurs i lartë i monedhës amerikane ka rrezik të përkthehet në çmime më të larta të karburanteve, tregjet e të cilave funksionojnë kryesisht me monedhën e amerikane.

“Rritja e Dollarit e jep efektin te çmimet e karburantit, element të tjerë mund të jenë produkte të tjera të lëndëve të para që merren nga tregje që tregtojnë në Dollar”.

Dollari amerikan dhe monedha europiane në vitin 2022 arritën në nivelet më të ulëta historike.

TË FUNDIT
3 orë
Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë
3 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe
18 orë
Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)
18 orë
“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)
24 orë
Paga mesatare për muajin mars është 40.496 denarë

ME TE LEXUARA

3 orë
Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë
1 ditë
Kryetari i Vlorës tregon kur hapet sezoni i verës, ka një thirrje të fortë për turistët nga Kosova
24 orë
Paga mesatare për muajin mars është 40.496 denarë
18 orë
“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)
18 orë
Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)
3 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

LEXO MË SHUMË

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

kler caku

Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)

Messi Mesi Inter Miami

“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)

denar rroga ndihma

Paga mesatare për muajin mars është 40.496 denarë

vlora2

Kryetari i Vlorës tregon kur hapet sezoni i verës, ka një thirrje të fortë për turistët nga Kosova

vetura treg

Më shumë se 900 mijë vetura të reja në BE, një rritje prej 13.7 për qind

marko-bislimoski-780x470-1

Bislimovski:Jemi duke punuar që tarifa e lirë e energjisë elektrike të zgjatet edhe një orë

bregdeti

Media spanjolle: Zbuloni Shqipërinë, thesarin e paeksploruar evropian

INFO

NA NDIQ