Lajm i mirë/Uji në pendën e Likovës, në nivel maksimal

Picture of INA
INA

01/06/2024

Penda akumulues e Gllazhnjës së Likovës, nga ku i gjithë rajoni i Kumanovës furnizohet me ujë të pijshëm dhe për ujitje, ka prekur pikat maksimale si rezultat i reshjeve të fundit të shiut.

Rrallherë ka ndodhur që në këtë periudhë sezoni ajo të ruajë këtë nivel per shkak se pikerisht ne kete kohë fillon ujitja e kulturave te ndryshme bujqësore.

Lajmi i ketille eshte mirepritur me dozë te madhe entuziazmi nga te gjithe banoret e rajonit te Kumanoves e Likoves.

Pervec Pendes se Gllazhnjés, ne kete rajon disa mijera metra me poshte, gjendet edhe Penda e Likoves me kapacitet shume me te vogla akumuluese. Ne fakt, uji nga Penda e Gllazhnjes varesisht nga nevoja i kalohet Pendes se Likoves.

TË FUNDIT
5 minuta
Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike
12 minuta
Arben Fetai: Këto janë prioritetet dhe katër shtyllat e VLEN në Qeverinë e re
32 minuta
Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë
53 minuta
Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë
56 minuta
Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja

ME TE LEXUARA

1 ditë
Banorët e fshatrave të Likovës një dekadë të etur për ujë, projekti zvarritet me vite
20 orë
Paga mesatare neto në muajin prill ka qenë mbi 41 mijë denarë
2 orë
Ambasadorja amerikane kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
1 ditë
QMK: Gjithnjë e më shumë thirrje për prani të gjarpërinjve në vendbanime
20 orë
Në Samitin e ardhshëm të NATO-s, Mickoski thotë se është i gatshëm me argumente të përballet me kryeministrin grek
56 minuta
Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja
1 ditë
Nikollovski: Nuk ka Zëvendëskryeministër të Parë, gjithë zëvendëskryeministrat do të jenë të njëjtë
20 orë
Temperaturat e larta, qytetarët nuk respektojnë rekomandimet e mjekëve

LEXO MË SHUMË

4a80d4fb-369e-4972-951f-6704aa84eccf

Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike

IMG_3408

Arben Fetai: Këto janë prioritetet dhe katër shtyllat e VLEN në Qeverinë e re

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

VLEN_Ministrat-

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

policia-maqedonise-598x330

Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja

Angela Ageler

Ambasadorja amerikane kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

gjarper

Rasti i parë i kafshimit nga gjarpri në Shkup

deponi kum

Pas dy ditësh bllokim të deponisë së Kumanovës, banorët lejuan hyrjen e kamionëve

gruevski

Gruevski: Asnjëherë nuk kam menduar se duhet të ndryshojmë emrin

INFO

NA NDIQ