​Lakra ka efekt parandalues kundër kancerit

INA
INA

07/11/2023

Lakra është një ilaç shumë efektiv dhe i përballueshëm për shumë sëmundje. Ajo përmban deri në 42 miligramë vitaminë C, vitaminë A, acid folik dhe minerale magnez, hekur, fosfor, kalcium, kalium dhe natrium.

Ka shumë lloje të lakrës dhe më të njohurat janë lakra e bardhë dhe e kuqe. Më e efektshmja është e kuqja, e cila është deri në shtatë herë më shëruese se e bardha dhe ngjyra e saj tregon praninë e komponimeve medicinale të antocianit.

Lakra është më mirë të hahet e papërpunuar ose e gatuar shkurt. Lakra e papërpunuar ndihmon me aneminë, pagjumësinë, depresionin dhe ankthin.

Ajo ka një efekt parandalues kundër kancerit, ndihmon në humbjen e peshës, përmirëson tretjen, ka veti antiinflamatore, trajton ulcerat e stomakut, forcon imunitetin, pastron trupin, largon depresionin dhe ankthin, përmirëson përqendrimin dhe ndihmon në sëmundjet e frymëmarrjes.

Lakra turshi besohet të ketë origjinën në Kinë, qysh 2.000 vjet më parë. Duke qenë se nuk kishte mënyra moderne të ruajtjes së ushqimit, si frigoriferët dhe ngrirës, e vetmja mënyrë për të parandaluar prishjen e shpejtë të ushqimit ishte përmes procesit të fermentimit.

Fermentimi i lakrës konsiderohet forma më e vjetër e ruajtjes së lakrës dhe për këtë arsye konsiderohet si një nga burimet më të rëndësishme të ushqimit që nga shekulli i katërt para Krishtit.

Lakra turshi ka përfitime të shumta shëndetësore, duke pasur parasysh se ka një sasi të mjaftueshme të vitaminave C dhe K, fibra të mjaftueshme, si dhe përmirëson energjinë dhe sistemin imunitar me hekur.

Edhe pse ka shumë përparësi, duhet të jetë e moderuar, sepse lakra fermentohet me kripë dhe është plot me natrium.

Gjysmë filxhani lakër turshi përmban 20 për qind të sasisë së rekomanduar ditore të natriumit. Përveç kësaj, ajo përmban 13 kalori, nga të cilat 0 gram yndyrë, katër gramë fibra, shtatë gramë karbohidrate, dy gramë sheqer dhe një gram proteina.

Ndër mikronutrientët thelbësorë, ajo përmban natrium, vitaminë C, vitaminë K, hekur, mangan, vitaminë B6 dhe acid folik.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

fatmir mexhiti

Mexhiti: Mbretëria e Bashkuar do të ofrojë mbështetje për ndërtimin e një qendre të re klinike

lodhje gjume plogeshti

Lodhja juaj mund të jetë shenjë e anemisë, këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojnë

hiv sida

Dita botërore e luftës kundër SIDA-s: Në Maqedoninë e Verut, 506 poersona jetojnë me HIV-SIDA

Syri syte

Keni vënë re që sytë i keni vazhdimisht të thatë? Mund të keni mungesë të lëndës së rëndësishme ushqyese

pesha

​Njerëzit me këto grupe gjaku e kanë më të vështirë të humbin peshë

buke

Vlerat e bukës së zezë për organizëm më të fortë

gjume-ftoft

Cilat janë përfitimet e të fjeturit në një dhomë të ftohtë?

Veshi-750x470

Testi i dëgjimit në internet i ofruar nga eChalk pretendon se tregon moshën e veshëve të një personi

avokado

Pse avokado cilësohet si fruti i mrekullisë?

INFO

NA NDIQ