Lakra te ziera me mish Vici

Picture of INA
INA

08/06/2023

Lakra te ziera me mishe vici nje recete qe do ju mrekulloje.
Përbërësit

7 copa mish i freskët
1 kokë lakër
2 qepë
2 karrota
4 lugë salce domatesh
kripë
piper i kuq
Piper te zi
pak vaj

Udhëzimet

Së pari qërojme qepen, karrotat dhe i presim.
Në tenxheren ku do të ziejme lakrat, vendosim vajin dhe hedhim perimet e grira.
I skuqim derisa ato të zbuten.
Pastaj shtojme copat e mishit (sipas dëshires ato mund t’i prejmë dhe ne kube), mbulojmë tenxheren dhe e leme të zieje në zjarr ngadalë.
Pastaj marim lakren e pastrojme dhe e presim në copa të vogla, dhe të gjithën e shtojme në tenxheren e përgatitur me perimet dhe mishin,në tenxhere shtojme tre gota uje, dhe ashtu tenxheren të mbuluar me kapak e leme të zieje ngadalë derisa të shohim që lakrat janë zbutur dhe kanë mare ngjyren e kuqerremte.
Ju bëftë mir!

TË FUNDIT
2 muaj
Tavë me mish pule dhe me speca për të gjitha kohët: Gjellë për sofrat më solemne!
3 muaj
Receta e vjetër për Rahat-llokume: Gatuhen për 15 minuta!
3 muaj
Lavash në mënyrën turke: Simitet e njohura sipas recetës së sulltaneshës Mihrimah
4 muaj
Recetë italiane: Kështu gatuhet pica Calzone klasike!
4 muaj
Kërpudha të mbushura kreshmore: Racion interesant, i shijshëm dhe i lehtë!

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

tave pule

Tavë me mish pule dhe me speca për të gjitha kohët: Gjellë për sofrat më solemne!

llokum

Receta e vjetër për Rahat-llokume: Gatuhen për 15 minuta!

simite gatim buke miell

Lavash në mënyrën turke: Simitet e njohura sipas recetës së sulltaneshës Mihrimah

pizza-pica

Recetë italiane: Kështu gatuhet pica Calzone klasike!

kepurdha ushqim dietal

Kërpudha të mbushura kreshmore: Racion interesant, i shijshëm dhe i lehtë!

torte torta

Toptha energjie nga çokollata me lajthi dhe fara lulëkuqeje

kacamak me kerpurdha

Kaçamak me kërpudha: Përgatitet për 20 minuta

supe

Çorba shtëpiake nga mishi i pulës sipas recetës së gjysheve tona

Arra

A harroni shpejt? Arrat dhe rozmarina ju vijnë ndihmë

INFO

NA NDIQ