Lamine Yamal, golashënuesi më i ri në Superkupën e Spanjës… dhe rekordet e tij

ina-online
ina-online

14/01/2024

FC Barcelona dhe Osasuna u përballën të enjten e kaluar për të kërkuar një vend në finalen e Superkupës së Spanjës. Culés fituan 2-0 dhe sot (20:00) do të kërkojnë të ruajnë titullin kundër Real Madrid, i cili mundi Atlético Madrid 5-3 një ditë më parë.

Yamal ishte një nga protagonistët e ndeshjes, pasi hyri në fushën e lojës në minutën e 42-të për të zëvendësuar Raphinan e dëmtuar, i cili u përfshi në listën e viktimave të Barçës. Sulmuesi i ri ndihmoi ekipin e tij të ruante fitoren dhe shënoi finalen 2-0 në minutën e 93-të. Ishte në një superaksion që Joao Félix e filloi dhe Lamine përfundoi.

Vetëm duke u hedhur në fushë ai u bë debutuesi më i ri në historinë e Superkupës së Spanjës me 16 vjeç e 182 ditë. Rekordin e mëparshëm e mbante Ansu Fati, po me Barçën, me 17 vjet e 70 ditë.

Goli që shënoi pak para fishkëllimës së fundit e ndihmoi gjithashtu Laminen të bëhej golashënuesi më i ri në historinë e Superkupës së Spanjës. Ky “rekord” ishte në duart e Gavi, i cili në moshën 18 vjeç e 163 ditë shënoi kundër Real Madridit në finalen e Superkupës së Spanjës vitin e kaluar.

Rekordet e Yamal me fanelën e Barçës

Përveçse u bë lojtari më i ri që ka shënuar në Superkupën e Spanjës, Yamal ka arritur edhe rekorde të tjera me Barçën në vitet e fundit që e vendosin atë si një nga lojtarët më premtues.

Numri ’27’ i skuadrës u bë gjithashtu golashënuesi më i ri në historinë e La Ligas, pasi shënoi kundër Granadës tetorin e kaluar. Ishte në 16 vjeç e 87 ditë, duke thyer kështu shenjën e mëparshme të Fabrice Olinga, i cili e bëri atë në 16 vjeç e 98 ditë.

Ai gjithashtu mban një rekord të ngjashëm me kombëtaren e Spanjës. Shtatorin e kaluar, kur Spanja kërkonte të kualifikohej në Euro 2024, mundi Gjeorgjinë 1-7. Yamal u bë fillimisht debutuesi më i ri në historinë e kombëtares dhe më pas golashënuesi më i ri, në moshën 16 vjeç e 57 ditë, pasi shënoi golin e fundit.

Yamal është gjithashtu golashënuesi më i ri në historinë e kualifikimeve evropiane dhe tani ka një objektiv të ri përpara: të bëhet më i riu që shënon në Champions League . Dhe më e mira është se ai ka ende hapësirë ​​për ta arritur, pasi ai që mban rekordin tani është bashkëlojtari i tij Ansu Fati, 17 vjeç e 40 ditë.

Një Lamine rekord që ndihmoi edhe Barçën t’i jepte fund një serie shumë negative. Të rinjtë e Xavit nuk kishin fituar një ndeshje me më shumë se një gola diferencë që nga shtatori dhe ky 2-0 shërben edhe për t’i dhënë fund një statistike që nuk flet shumë mirë për efektivitetin e tyre para portës.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

milan

I humbi një orë me vlerë 180 mijë euro, futbollisti i njohur përleshet me një hajdut në një klub nate

Jasir Asani

VIDEO / Jasir Asani fantastik, goditjet e tij nuk ndalen as në stërvitje

Liga e Evropes Europa League

Katër ndeshje të tjera emocionuese në “FA Kupën” e Anglisë

mbape real

Mesazhi i Macronit për Mbappen që po bën xhiron e botës: Do na futësh në telashe!

kloop

Lista me 14 lojtarë të Liverpoolit tani janë të lirë për të thyer rregullin e rreptë të Klopp

belingam real madrid

Real Madrid vendos rekord historik në mbrojtje pa dy qendërmbrojtësit dhe portierin kryesor

haland

Erling Haland shënon 5 gola, Man. Siti shpartallon Lutonin

dybala

Shënoi tre gola ndaj Torinos, Dybala: Te Roma shijoj të tashmen, dua të fitoj trofe!

Ilir-Daja-

Ilir Daja vazhdon kontratën me Ballkanin deri në vitin 2026

INFO

NA NDIQ