LARGIMI I MJEKËVE NGA RMV – Imeri: Unë nuk do të iki, por kjo nuk është ardhmëria për fëmijët e mi

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18 Shkurt, 2022

Ikja e personelit shëndetësore nga RMV, ku sipas një mesatareje, rreth 100 mjek në vit largohen nga Maqedonia e Veriut.

Mjeku Argjend Imeri, në “Rruga Drejt”, në Alsat, tha se, ai kurrë nuk e ka menduar të ikë nga vendi, mirëpo kjo nuk është ardhmëria për fëmijët e tij.

Ai tha se nuk është vetëm aspekti financiar arsyeja që janë larguar dhe po largohen shumë mjekë, por ka edhe arsye të tjera.

“Unë kam vendosur të rrijë këtu, por për fat të keq, duke pasur parasysh rrethanat dhe vështirësitë me të cilat jemi përballuar gjatë kësaj periudhe, kjo nuk është ardhmëria të cilën unë e shoh për fëmijët e mi, të cilët kanë zgjedhur këtë profesion – pra të jenë mjek. Nuk është vetëm aspekti financiar, por janë edhe gjëra të tjera që e bëjnë këtë”, u shpreh Imeri. /Alsat/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

samiti-i-berlinit

MPJ: Hyjnë në fuqi tri marrëveshjet në kuadër të Procesit të Berlinit

spasovski

Spasovski: Është rritur efikasiteti në zbulimin e kontrabanduesve të emigrantëve

vjosa

Osmani: S’kam plan të takohem me Vuçiqin, Serbia vazhdimisht ka shërbyer si satelit i Rusisë

zelenski-macron-makron

Macron thotë se lufta në Ukrainë është në një “moment të rëndësishëm”

gjobaa

183 gjoba në Shkup, 55 për tejkalim të shpejtësisë

shkupi

Turqia dhe Maqedonia, shpenzime më të ulëta për jetesë në Evropë

bit-pazar

Sot ndërpritet masa e Qeverisë për ngrirje të çmimeve

rron gjinovci

VIDEO/Gjinovci: Mendësia feudale jo vetëm në Kosovë, paramendoni Ali Ahmeti selinë e ka në një katund në Tetovë

mesiq stipe mesic

Mesiq: Nëse dikush mendon se Kosova mund të kthehet me luftë, ai është një i humbur

INFO

NA NDIQ