Mbi 12 mijë boshnjakë vitin e kaluar shkuan për punë në Slloveni, gati një komunë u shua

ina-online
ina-online

18/01/2024

Sipas të dhënave të Agjencisë për Punë dhe Punësim të Bosnjë Hercegovinës për vitin e kaluar, 12.099 qytetarë kanë shkuar për të punuar në Slloveni.

Konkretisht, ky numër është sa numri i një komune më të vogël në Bosnje dhe Hercegovinë.

Sociologu Vladimir Vasiq shpjegon se si njerëzit migrojnë nga Bosnja dhe Hercegovina për shumë arsye, jo vetëm për tezën “për bukë”.

“Nga viti në vit kemi një atmosferë frike, d.m.th. të trazuara marrëdhëniet politike dhe ndërpersonale, ndërkombëtare, ne vazhdimisht kemi një politikë kthimi në disa kohë problematike dhe kemi edhe faktin se Bosnja dhe Hercegovina sot në shoqërinë moderne është nën një lloj aneksimi”, theksoi Vasiq.

Gjithashtu, të gjitha këto janë pjesë e arsyeve psiko-sociale pse njerëzit largohen dhe nuk vendosin të formojnë familje në Bosnje dhe Hercegovinë.

Sipas përvojave të mëparshme, punëtorët nga Bosnja dhe Hercegovina në Slloveni punojnë më shumë në profesione si shofer, saldator, blindues, marangoz, murator, elektricist, kuzhinier, etj. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kamionet-1-520x360-1

Pasaporta më shpejt për shoferët e kamionëve dhe autobusëve

Nikola-Sanduloviq

Sanduloviq, Lajçakut: Ke heshtur për tentimvrasjen ndaj meje nga Vuçiqi yt i dashur

cmimet-e-garantuara

Bekteshi: Nuk do të vazhdohet masa për çmime të garantuara, do të ketë ndryshime ligjore

nafta tregjet

Rënie e madhe e eksporteve të naftës amerikane në Evropë, rritje e re e çmimeve të mundshme

aeroport italiane franceze

Shtrenjtohen biletat e fluturimeve, ja sa do të shkojnë?

greqi-1-800x445-600x360

Greqia merr drejtimin e misionit detar të BE-së në Detin e Kuq

shaip kamberi vucic

Shaip Kamberi takohet me Vuçiqin, zbardhen detaje nga diskutimet – ja çfarë kërkoi deputeti shqiptar

ekonomi investim plan menaxhim

Samiti për Investime në Ballkan bënë bashkë gjashtë kryeministrat në Londër, fokus rritja e investimeve në rajon

IMG_9304

Krstinovska: Propaganda kineze në Ballkan, Serbia mbështetet te Kina për ta bllokuar Kosovën

INFO

NA NDIQ