“Largohuni nga Rusia”, thirrja për qytetarët e Maqedonisë së Veriut

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/02/2022

Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë së Veriut u bëri thirrje qytetarëve të RMV-së që qëndrojnë në territorin e Federatës Ruse që të përdorin fluturimet komerciale ende të disponueshme, tokësore dhe detare, për t’u larguar nga ai vend.

Ky paralajmërim vjen pas mundësisë së një ndërprerjeje të plotë të fluturimeve drejt dhe nga Rusia, pas mbylljes së hapësirës ajrore evropiane për linjat ajrore ruse, transmeton Portalb.mk.

“Prandaj, u bëjmë thirrje të gjithë qytetarëve të Maqedonisë së Veriut që planifikojnë të vizitojnë Federatën Ruse në periudhën e ardhshme, të përmbahen nga udhëtimi drejt saj”, thuhet në njoftimin e MPJ-së.

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Maqedonisë së Veriut, deklaroi se monitoron nga afër situatën dhe është në komunikim të vazhdueshëm me partnerët dhe aleatët tanë me të cilët shkëmbejmë informacione dhe analiza për gjendjen aktuale në baza ditore.

Numrat e mëposhtëm të telefonit të Ambasadës janë në dispozicion për të mbështetur qytetarët e Maqedonisë së Veriut që aktualisht ndodhen në Federatën Ruse:

  • + 74 99 124 33 57 (fiks)
  • + 79 58 643 34 63 (celular)
  • e-mail: moscoë@mfa.gov.mk
  • [email protected]

“Po ashtu, qytetarët tanë mund të kontaktojnë Ministrinë e Punëve të Jashtme në linjën telefonike +389 75 273 732 dhe në adresën elektronike: [email protected]”, thuhet më tej në njoftimin e MPJ-së.

MPJ-ja njoftoi gjithashtu të gjithë qytetarët, që ndodhen brenda apo jashtë vendit tonë, të ndjekin dhe të informohen vetëm nga kanalet zyrtare të informimit që vijnë nga Ministria e Punëve të Jashtme, rrjetet sociale të Ministrisë dhe Ambasadës së Republikës së Maqedonisë së Veriut në Moskë.

Ministria e Punëve të Jashtme do të vazhdojë të monitorojë situatën në Rusi dhe do të informojë me kohë për udhëzimet e mundshme shtesë për veprimet e qytetarëve tanë.

TË FUNDIT
10 minuta
Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër
45 minuta
Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë
47 minuta
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet
2 orë
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
2 orë
Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Eksperti nga diaspora, Arben Fetai pritet të jetë zv. Kryeministër nga radhët e ASH-së
5 orë
Lloga: Erdhi dita kur presidentja nuk e njeh shtetin e saj
23 orë
Shkup, kamerat e reja për shkeljet në komunikacion ende jo funksionale
1 ditë
Ageler: Siguria energjetike dhe energjia e gjelbër janë prioritete që duhet t’i tejkalojnë politikat partiake
8 orë
Hahn: Jam i shqetësuar për Maqedoninë e Veriut, të respektohet Marrëveshja e Prespës
1 ditë
Komiteti i Helsinkit: Në Idrizovë për 1.000 të dënuar kujdeset vetëm një mjek
5 orë
Banka Popullore: Norma bazë e interesit mbetet në nivelin 6.30%
23 orë
Osmani takohet me Begajn: Në prag të Ditës së Çlirimit, të cilën do ta shënojmë bashkë

LEXO MË SHUMË

IMG_2933

Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

Bujar Osmani

Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit

Mickoski

Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

IMG_2927

Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë

vlen gashi kasami mexhiti taravari

Brenda VLEN-it arrihet kompromisi për resorët, MEPSO i kalon LD-së së Izet Mexhitit

cerdhe

Rritet numri i fëmijëve në kopshte dhe qendrat për zhvillim të hershëm

INFO

NA NDIQ