Latifi komenton “luftën kundër bredhit të Vitit të Ri” në Kosovë

ina-online
ina-online

31/12/2023

Analisti Blerim Latifi ka komentuar rastet e fundit ku disa persona kanë djegur bredhin e Vitit të Ri.

Shkrimi i plotë përmes një postimi në rrjetet sociale:

Kadare shkruan se Ballkani ia kalon krejt Europës për numrin e madh të donkishotëve që prodhon. Pra për numrin e të krisurve komikë që bëhen gazi i botës duke ndjekur kauza anakronike.

Qe shembulli ma i ri: Janë çu n’ luftë kundër bredhit të Vitit të Ri. Si Don Kishotit të Servantesit që mullinjtë e erës( simbol i kohëve moderne) i halucinonin si kalorës mesjetarë, këtyre donkishotëve tanë bredhi i Vitit të Ri( simbol i kapitalizmit e shoqërisë së konsumit) u halucinon si kryqëzatë mesjetare.

Të moçmit kanë pasur sens psikologjik kur thoshin se “me mend nuk bahet shaka; se kur t’lanë mend, s’ka kush qe t’ bon çare”./Botapress

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

reuten

Reuten: Sanksionuam Kosovën, jo agresorin – duhen hapa ndaj Vuçiqit e Dodikut

David-Philips

Serbët le të shkojnë në Serbi, nëse duan të përdorin dinarin, thotë ish-zyrtari amerikan

nexhmedin spahiu

Spahiu publikon disertacionin e doktoraturës në matematikë, paralajmëron se do t’jua nxjerrë “notat e dobëta” disave

vjosa osmani ushtria fsk

Kërkohet shërbimi ushtarak në Kosovë pas kërcënimeve të Serbisë

Kurti

Kurti: “Lista Serbe” e lidhur me Vuçiqin dhe Putinin

Vjosa Osmani Erdogan

Osmani falënderon Erdoganin për mbështetjen ndaj Kosovës

Hovenier Kurti

Dialogu për dinarin, Hovenier vjen me një kërkesë për Qeverinë – ja kë kërkon në takime!

kfor

Eksperti amerikan zbulon planin e Vuçiqit – jep këtë parashikim? (FOTO)

nexhmedin spahiu

Parashikimet e Profesor Spahiut që i vërtetoi koha

INFO

NA NDIQ