Latifi tregon pse ka rënë numri i myslimanëve në Shqipëri

Picture of ina-online
ina-online

05/07/2024

Në “Pressing” të T7, po diskutohet për regjistrimin e popullsisë në Shqipëri, ku në çështjen e besimeve fetare ka një rënie të numrit të myslimanëve, por edhe të katolikëve e rritje të numrit të jofetarëve dhe të papërcaktuerve.

Për këtë, Blerim Latifi ka thënë se një masë e madhe është irrituar me një mënyrën sesi është interpretuar Islami.

Ai ka shtuar se shoqëritë demokratik liberale kërkojnë një qasje më tolerante e të moderuar të fesë, duke thënë se me këtë nuk nënkupton vetëm për Islamin, por edhe për fetë e tjera.

“Të themi është irritu prej kësaj mënyrë sesi është transmetu Islami te shqiptarët dhe kjo ka ndiku që kjo masë e madhe me lëviz në drejtime të ndryshme”.

“Shoqëritë liberale dhe demokratike kryesisht e kërkojnë një transmetim më tolerant, më të butë, më të moderuar të fesë. Nuk po flas vetëm për Islamin, por për të gjitha besimet. Ky dimension shpesh ka mungu, shpesh me vetëdije, shpesh pavetëdije e nga keqkuptime të ndryshme. Unë mendoj që duhet llogaritur si një faktor që nesër kur të bëhen hulumtime shkencore empirike, mundet me u konsideru si një tezë e testune”, ka thënë Latifi.

TË FUNDIT
4 orë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi
17 orë
Serbia ka dërguar shenja të gishtërinjve në Kosovë, analizat tregojnë se përputhen me ato te Faton Hajrizit
18 orë
Halilaj: “Ishim cak i Fatonit për të na vrarë, ai nuk e kishte vrarë ushtarin rus (VIDEO)
18 orë
Rasti i Faton Hajrizit: Serbia nuk i përgjigjet Kosovës, MPJD flet me familjen dhe ankohet te vendet e QUINT-it
19 orë
“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën

ME TE LEXUARA

23 orë
Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë
20 orë
Flet miku i Faton Hajrizit: Ja çka më bën të dyshoj që ai mund të jetë gjallë
19 orë
“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën
18 orë
Rasti i Faton Hajrizit: Serbia nuk i përgjigjet Kosovës, MPJD flet me familjen dhe ankohet te vendet e QUINT-it
18 orë
Halilaj: “Ishim cak i Fatonit për të na vrarë, ai nuk e kishte vrarë ushtarin rus (VIDEO)
17 orë
Serbia ka dërguar shenja të gishtërinjve në Kosovë, analizat tregojnë se përputhen me ato te Faton Hajrizit

LEXO MË SHUMË

ejup maqedonci

Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

faton hajrizi

Serbia ka dërguar shenja të gishtërinjve në Kosovë, analizat tregojnë se përputhen me ato te Faton Hajrizit

gazmend halilaj

Halilaj: “Ishim cak i Fatonit për të na vrarë, ai nuk e kishte vrarë ushtarin rus (VIDEO)

faton hajrizi

Rasti i Faton Hajrizit: Serbia nuk i përgjigjet Kosovës, MPJD flet me familjen dhe ankohet te vendet e QUINT-it

vajzat diaspora

“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën

erkin morina

Flet miku i Faton Hajrizit: Ja çka më bën të dyshoj që ai mund të jetë gjallë

visa-circulation-schengen-600x360-1

Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë

liqeni i ujmanit

Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar

faton

Flet nëna e Faton Hajrizit: Flinte në krevat betoni i lidhur me zinxhir (VIDEO)

INFO

NA NDIQ