Lavdërohet kryeministri: Me një pagë mesatare prej 37.000 denarëve dhe një pagë minimale prej 21.000 denarëve, mund të mbulohet shporta e konsumit

Picture of INA
INA

27/09/2023

Kryeministri Dimitar Kovaçevski sot u lavdërua me gjendjen ekonomike në vend, përcjell TV21. Ai thotë se me një pagë mesatare prej 37.000 denarëve dhe një pagë minimale prej 21.000 denarëve, mund të mbulohet shporta e konsumit.

“Pensionet janë rritur për 40 për qind në krahasim me periudhën para se kjo qeveri ta merrte drejtimin e shtetit. Paga minimale nga 8.000 denarë, në disa industri edhe 7.000 denarë, është rritur në 21.000, ndërsa tani vijon rritje e re. Paga mesatare tashmë është 37.000 denarë. Do të jap një të dhënë, asnjëherë nuk ka ndodhur që një pagë mesatare dhe një pagë minimale ta mbulojnë një shportë të konsumit, dhe atë në kohë inflacioni”, tha kryeministri Kovaçevski./tv21.tv

TË FUNDIT
43 minuta
Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!
45 minuta
Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA
1 orë
Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”
2 orë
Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10
2 orë
Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

ME TE LEXUARA

2 ditë
Mickoski sqaron se kush ja pagoi harxhimet djalit dhe pse udhëtoi me kushte klasi biznesi drejt SHBA-ve
1 ditë
“Pyete babin tënd! S’mund të flisni për dinjitet kombëtar”/Përplasje e ashpër mes Zejdit dhe Shaqirit në Kuvend
2 orë
Qeveria emëroi disa drejtorë
1 ditë
Toshkovski: Po stabilizohet gjendja me dhënien e dokumenteve personale
21 orë
Një 19 vjeçar nga Shkupi ndërroi jetë nga një goditje elektrike
1 ditë
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!

LEXO MË SHUMË

IMG_1564-scaled

Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!

sevim hoxha

Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA

ASH

Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”

452382115_1050157969799362_925654468935515164_n

Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

burg

Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

qeveria e maqedonise

Qeveria emëroi disa drejtorë

IMG_0040

Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve

Ixhet-Lutfiu-

Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë

IMG_0039

Antikorrupsioni/ Punësime gjatë zgjedhjeve – inicohet procedurë kundër një ish zv/ministri?!

INFO

NA NDIQ