Lavrov: Do të vij në Shkup për takimin e OSBE-së, nëse Bullgaria hap hapësirën ajrore

INA
INA

27/11/2023

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha të hënën (27 nëntor) se ai do të marrë pjesë në një takim të OSBE-së në Maqedoninë e Veriut nëse Bullgaria hap hapësirën e saj ajrore dhe se disa vende perëndimore kishin kërkuar tashmë takime me të.

“Me sa duket, Bullgaria i ka premtuar Maqedonisë se do të hapë hapësirën e saj ajrore, nëse kjo ndodh, atëherë ne do të jemi atje. Le të shohim”, tha Lavrov në një konferencë në Moskë.

Ai theksoi se tashmë kishte disa kërkesa për takime, duke përfshirë edhe zyrtarë perëndimorë.

“Nëse dikush na afrohet, ne kurrë nuk ikim apo fshihemi”, shtoi shefi i diplomacisë ruse.

Paraprakisht, Qeveria e Maqedonisë së Veriut vendosi të heqë ndalimin e fluturimit për avionin rus që do të lejonte delegacionin rus, duke përfshirë shefin e diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, të zbarkonte në Shkup, pasi Ministria e Mbrojtjes dhe e Punëve të Jashtme kishin dhënë më parë miratimi për fluturimin dhe uljen.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Tramp: Navalni ishte guximtar, por nuk duhet të kthehej në Rusi

German Foreign Minister Annalena Baerbock speaks during a news conference following a meeting with her Polish and French counterparts in Lodz, Poland March 1, 2022. Tomasz Stanczak/Agencja Wyborcza.pl via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. POLAND OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN POLAND.

Takimi i G20-ës në Brazil, Baerbock: Bota nuk e harron se çfarë ka bërë Putini

izrael tel aviv gaza

Izraeli humbi 25 miliardë dollarë në tre muaj! Sa do të kushtojë lufta në Gaza?

Aleksej Navalny

Ekipi i Alexei Navalny: Trupi i tij do të mbahet edhe dy javë për analiza kimike

dergesat port kontejner

Dërgesat nga Aliexpress dhe kompanitë e tjera aziatike drejt Evropës do t’i paguani 400 herë më shtrenjtë, ja përse?

david cameron

“Çfarë bëri Putini ishte e tmerrshme”,Cameron pas vdekjes së Navalnyt do ketë pasoja

Lufthansa

Lufthansa sërish anulon disa fluturime

Xhozef Joseph Borell

Shefi i diplomacisë së BE-së: Palestinezët po përballen me dhunë në rritje

shtepia e Bardhe-usa

FOTO/ Si një 20-vjeçar vodhi një helikopter ushtarak dhe e uli në lëndinën e Shtëpisë së Bardhë, 50 vjet më parë

INFO

NA NDIQ