Lavrov: Serbët po mashtrohen për AKS-në siç po mashtrohet Rusia me marrëveshjen e Minskut

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/03/2023

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov krahasoi problemet perëndimore në Kosovë me qasjen në zbatimin e Marrëveshjes së Minsk për Ukrainën.

“E njëjta histori: Mashtrimi i serbëve në lidhje me asociacionin e komunave [me shumicë, shën.red.] serbe, mashtrimi i Rusisë në lidhje me marrëveshjet”, tha ai në New Delhi, ku po merr pjesë në takimin e shefave të diplomacive të shteteve të 20 ekonomive më të mëdha botërore (G20), ka njoftuar agjencia ruse e lajmeve RIA, transmeton Klankosova.tv.

Lavrovi tha se vendet perëndimore nuk do të zbatonin marrëveshjet e Minskut dhe se ata nuk kanë ndërmend të zbatojnë as marrëveshje që lidhen me serbët në Kosovë.

Siç tha ai, nënshkruesit e marrëveshjeve të Minskut kanë pranuar hapur se këto marrëveshje ishin të nevojshme për të përgatitur luftën kundër Rusisë. /Klankosova.tv

TË FUNDIT
5 orë
Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet kandidaturën e Muharrem Salihu-Marco për Eurodeputet
10 orë
Avancimi i statusit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, deklaratat dhe roli i këtij institucioni
18 orë
Analisti kosovar i'a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!
18 orë
28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon
18 orë
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

ME TE LEXUARA

10 orë
Avancimi i statusit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, deklaratat dhe roli i këtij institucioni
5 orë
Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet kandidaturën e Muharrem Salihu-Marco për Eurodeputet
1 ditë
Asambleja Parlamentare e NATO-s miraton avancimin e statusit të Kosovës
1 ditë
Në Beograd vritet vëllau i ministrit të Bosnjë dhe Hercegovinës (FOTO)
1 ditë
Osmani: Votimi në NATO, hap i rëndësishëm për fatin e Kosovës
1 ditë
Kurti në hapjen e edicionit të 21-të të Javës së Bibliotekës
22 orë
Kadri Veseli flet në Hagë: Gjykimi të bëhet në kohë të arsyeshme, të mos cenohet besimi i popullit të Kosovës
21 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes
18 orë
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

LEXO MË SHUMË

muharrem salihu

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet kandidaturën e Muharrem Salihu-Marco për Eurodeputet

asambleja parlamentare nato

Avancimi i statusit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, deklaratat dhe roli i këtij institucioni

raci haradinaj

Analisti kosovar i’a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!

kufiri ushtria serbe

28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

kadri

Kadri Veseli flet në Hagë: Gjykimi të bëhet në kohë të arsyeshme, të mos cenohet besimi i popullit të Kosovës

kurti arsim sinani

Kurti në hapjen e edicionit të 21-të të Javës së Bibliotekës

vjosa osmani

Osmani: Votimi në NATO, hap i rëndësishëm për fatin e Kosovës

INFO

NA NDIQ