LD-Maqedoni: Udhëheqësit shtetëror të mos fshihen prej popullit

INA
INA

03/08/2023

Kreu i shtetit dje mbajti fjalime në festën më të madhe kombëtare dhe shtetërore maqedonase, Ilinden, larg popullit, me siguri të fortë policore dhe mysafirë të përzgjedhur, akuzojnë nga Lidhja Demokratike e Pavle Trajanovit, i cili së fundi u largua nga koalicioni qeveritar dhe kërkojnë që qeveria organizon zgjedhjet parlamentare.

“Është tentuar të keqpërdoret kjo festë e ndritur, t’i apelohet Ilindenëve dhe kryengritjes, që gjoja të tregojmë guxim për ndryshimin e Kushtetutës, që Maqedonia të fillojë negociatat për anëtarësim në BE.

Është shumë e papërshtatshme që dikush të krahasohet me indianët ose me partizanët dhe t’i bëjë thirrje popullit, duke ikur nga populli ose duke bërë diçka që 80% e popullit nuk e pranon”, thuhet në reagim.

Nga LD thonë se është e padiskutueshme që anëtarësimi në BE është interesi ynë kombëtar, strategjik dhe shtetëror, por pretendojnë se ka qenë lidershipi shtetëror që na ka mbërthyer në atë rrugë duke pranuar kushte të papranueshme, gjunjëzim dhe servilizëm.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Angela Ageler

“Lista e Zezë” Amerikane do zgjerohet me emra tjerë, paralajmëron ambasadorja Ageler

auto_korrupsion1511207587

Kush janë më të korruptuarit në Maqedoninë e Veriut?!

kqz-kosove

Partia politike “Srpska Demokratija”, regjistrohet zyrtarisht në Kosovë

stevo pendarovski

Pendarovski është keqkuptuar: Nuk ka thënë se nuk do të rikandidohet

pendarovski-ikkkk-800x445

Pendarovski njëherë nuk po mendon që të rikandidohet, po pret përfundimin e mandatit

krenar lloga

Lloga firmos kërkesën për ekstradimin e Palevskit nga Turqia

bedri1-804x380-1

Ajdari: Cila është lidhja mes vrasjes së Vanjës dhe vrasjes te Liqeni i Smilkovës?

Liridona ademaj

Përse e vrau Naimi gruan e tij? Gazetari zbulon pistat e hetimit: Ka qenë person i fuqishëm

presheva-1

I specializuar në Akademinë e Kriminalistikës, Sinani shkruan për të riun nga Presheva që po diskriminohet në Serbi

INFO

NA NDIQ