LD: Mos nënçmohen studentët

INA
INA

08/12/2023

Pas shpërthimit të reagimeve të forta nga studentët dhe Lëvizja Demokratike, Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka ndryshuar disa aspekte të Ligjit për subvencionimin e racionit ushqimor të studentëve, por ka vazhduar të mbajë nënçmim të tyre.

Sipas vendimit të ri, studentët tani kanë mundësinë të shpenzojnë 5 racione gjatë gjithë javës, në vend të një racioni në ditë, nga shuma prej 140 denarëve për racion. Megjithatë, kjo ndryshim është vlerësuar si një veprim i bërë nën presionin e opinionit dhe jo si një zgjidhje reale për nevojat e studentëve.

“Në vend që të shpenzojnë 140 denarë në ditë për ushqim, studentët tani kanë mundësinë të shpenzojnë 5 racionet e parapara nga 140 denarë gjatë gjithë javës,” deklaroi zëdhënës i Ministrisë së Arsimit.

Megjithatë, Lëvizja Demokratike dhe studentët vijojnë të shprehin pakënaqësi duke e konsideruar këtë veprim si një përpjekje të qeverisë për të frenuar revoltën, duke akuzuar Ministrin e Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri, për shpërfillje të kërkesave të tyre.

Në një deklaratë, Lëvizja Demokratike thekson se kërkesa e tyre është një racion ushqimor prej 300 denarësh në ditë, ose 6000 denarë në muaj, duke shtuar se duhet të ketë investime më të mëdha në arsim për të siguruar kushte korrekte për të gjithë studentët.

“Ne nuk do të heqim dorë nga kërkesa jonë për 300 denarë racion ushqimor në ditë. Është koha që pushteti të kujdeset për ardhmërinë tonë, dhe jo të përdorë studentët si lëmoshë, ndërsa vetë paguhen shifra të mëdha,” theksoi një përfaqësues i Lëvizjes Demokratike.

Grupi gjithashtu bëri thirrje për një përmirësim të përgjithshëm të kushteve në arsim dhe një rritje të investimeve, duke kontrastuar pagën e ministrit me atë të një arsimtari, duke theksuar mungesën e proporcionit në shpërblimet e tyre.

Lëvizja Demokratike paralajmëron se studentët do të vazhdojnë të shprehin pakënaqësi dhe se zgjedhjet e ardhshme do të jenë momenti i duhur për t’u dëgjuar.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Fatmir Dehari

Dehari konfirmon se ishte propozuar si kandidat për president

ahmeti-grubi-bujar-osmani-arber

Bujar Osmani kandidat për garën për president, këtë lajm të madh do ta thotë nesër Ahmeti

ASH Sela Taravari

Fati i ASH-së në duart e Gjykatës së Tetovës! Të dyja palët i drejtohen gjyqit për ndryshimet që kanë bërë

kadastra

Ankesa për rritjen e çmimeve në kadastër

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

LSDM do të bisedoj edhe me parti që tradicionalisht nuk kanë qenë partnerë

Polici-a-2-750x430

Ja përse ndodhi vrasja e dyfishtë në fshatin Gabresh të Kumanovës? (FOTO)

Angela Ageler

Ageler: Është me rëndësi kyçe që njerëzit të dalin dhe të votojnë më 8 maj

zjarr tym

Tym i madh mbi Zhelinë të Tetovës, digjen goma (VIDEO)

Talat Xhaferi

FOTO/ Xhaferi-Dir: Ukraina gjithmonë mund të shohë në Maqedoninë e Veriut një mik, partner dhe përkrahës

INFO

NA NDIQ