LD: Raporti i DASH tregoi se korrupsioni në RMV është çdo kund

Iliria News Agency
Iliria News Agency

23 Mars, 2023

Lidhja Demokratike (LD) e Maqedonisë ka reaguar në lidhje me raportin e fundit të Departamentit Amerikan të Shtetit në lidhje me të drejtat e njeriut.

Nga kjo parti thonë në raportin e fundit, Departamenti Amerikan i Shtetit paralajmëron për korrupsion që përfshin Qeverinë, gjyqtarët, zyrtarët e burgjeve dhe zyrtarët e tjerë që keqpërdorin pozitën e tyre zyrtare.

Nga partia e Pavle Trajanovit theksojnë se nga analiza rezulton se në Maqedoni ende nuk ka luftë efektive dhe jo selektive kundër krimit të organizuar, para së gjithash për shkak të partishmërisë dhe politizimit të lartë të institucioneve shtetërore përgjegjëse për zbulimin, ndjekjen dhe gjykimin.

LD dorëzoi në Kuvend Projektligjin për luftën kundër formave të rënda të krimit të organizuar dhe korrupsionit të lartë, i cili parashikon krijimin e një Agjencie të pavarur për luftën kundër korrupsionit.

Nga kjo parti u bëjnë thirrje të gjithë deputetëve që të mbështesin këtë projekt ligjor, i cili sipas tyre do të hapë luftën kundër krimit dhe do të fillojë çrrënjosjen e korrupsionit të nivelit të lartë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

besim-hoda

Përçarja e BDI-së, për interesa personale apo për idealin e ish-UÇK-së?

foto-autostrada-korridori-8

Një ndërmarrje shtetërore fitoi më shumë se bankat më të mëdha maqedonase

lajcak-esobar

Lajçak dhe Escobar sot takohen me presidenten Osmani dhe krerët e opozitës

veriu-1-600x360

Anketa/Vetëm 11 për qind e serbëve të gatshëm të luftojnë në Kosovë

hoti peci

“Argat i Kurtit”, “Analfabet”, “Inspektor Peci në botën e çudirave”, përplasja në rrjete sociale Hoti-Peci

escobar

Escobar: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, po kërkoj vetëm të dëgjohemi

kasami

Kasami: Nuk isha i ftuar në 21 vjetorin e BDI-së! Ali Ahmeti të largohet nga politika (VIDEO)

fitor jakupi

Fitor Jakupi shpall kandidaturën për degën e BDI në Kumanovë

kfori ushtria turke

Forcat komando turke në veri të Kosovës, Spahiu: Ka impakt të rëndë tek serbët

INFO

NA NDIQ