LD: Të shfuqizohen privilegjet e ish-presidentëve në Maqedoni

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/03/2023

Lidhja Demokratike e Maqedonisë ka iniciuar procedurë për heqjen e të drejtave të presidentit dhe familjes së tij pas përfundimit të funksionit të tyre, por siç thonë, Kuvendi nuk i pranon këto nisma.

“Ligji për të drejtat e Presidentit pas përfundimit të detyrës parasheh, ndër të tjera, këto privilegje: pension në shumën e pagës që ka marrë si President, zyra, tre punonjës, sigurim, një automjet zyrtar dhe një shofer, si dhe një buxhet mbi 30.000 euro në vit”, thonë nga LD.

Nga atje kanë shtuar se përveç familjes së ish-presidentit të ndjerë Boris Trajkovski, e cila me të drejtë shfrytëzon vetëm një pjesë të të drejtave, ish-presidentët Branko Crvenkovski dhe Gjorge Ivanov i shfrytëzojnë të gjitha të drejtat e tyre në tërësi.

Nga LD vlerësojnë se po shpenzohen mjete të mëdha pa nevojë, sepse ish-presidentët nuk kryejnë asnjë aktivitet, as nuk u rrezikohet siguria e tyre personale dhe as ish-zyra e tyre nuk ka pasur ndikim të rëndësishëm në vend.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bujar Osmani

Bujar Osmani ‘thumbon’ Albin Kurtin: Kush prish marrëdhëniet me SHBA-të, i bën dëmin më të madh shqiptarëve

merko ramiz

Akuzë për Merkon i cili bleu “Audi” luksoze 67.000 euro derisa Komuna e Strugës e kishte llogarinë e bllokuar

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

palevski vanja

Avramovska-Madiq: Palevski do të ekstradohet menjëherë pas kompletimit të dokumenteve administrative

Aksidenti-600x360

19-vjeçari përplas me makinë një këmbësor në Çair, të lënduar edhe dy të mitur në makinë

xhaferi-1-750x430

Xhaferi: Korridori 8 do të ndërtohet deri në vitin 2027

INFO

NA NDIQ