LD: Të vazhdohet afati i vlefshmërisë së dokumenteve personale

INA
INA

10/01/2024

Lidhja Demokratike i rekomandon Qeverisë që të propozojë ndryshimin e ligjeve që do të shtyjë deri në fund të këtij viti afatin për zëvendësimin e dokumenteve personale (letërnjoftime, patentë shoferë dhe pasaporta).

“Ndërrimi i dokumenteve personale është në përputhje me Marrëveshjen e nënshkruar në Prespë, mes Maqedonisë dhe Greqisë, por është më se e qartë se nuk ka mundësi teknike, si dhe potencial të mjaftueshëm personel, për të përfunduar këtë operacion deri në fillim të shkurtit”, thonë nga LD.
Sipas tyre, kjo përbërje e Qeverisë apo Qeverisë teknike duhet të përgatisë ndryshimet ligjore, pas së cilës Kuvendi duhet t’i kalojë me procedurë urgjente.

“Çështjet e mundshme të hapura me Greqinë duhet të zgjidhen diplomatikisht. Turma të mëdha dhe të padurueshme janë krijuar para sporteleve të MPB-së, ku qytetarët presin dy ditë në radhë për shkëmbimin e dokumenteve”, thonë nga LD.

Edhe presidenti i shtetit Stevo Pendarovski dje kërkoi shtyrjen e afatit deri në shtator.

“Po i bëj propozim publik Qeverisë që ligji për dokumente të udhëtimit të zgjatet deri në shtator, duhet t’i mbrojmë qytetarët – nuk ka kuptim të vazhdohet me kaosin me lëshimin e dokumenteve të reja”, tha Pendarovski.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi ahmeti merko

Dega e BDI-së në Strugë a do ta pranojë Ziadin Selën si bartës të listës së përbashkët për deputetë, flet Shaqiri?

gazmend hoxha tasevski

Policia e Kosovës dhe e Maqedonisë së Veriut bashkë në luftën kundër krimit ndërkufitar

krenar lloga

Lloga: Gjykata të veprojë njëjtë edhe me rastet tjera ku ka pasur shkelje të afateve kushtetuese

Abdush Demiri

Abdush Demiri nga opozita shqiptare u zgjodh anëtar i KSHZ-së

Talat Xhaferi

VLEN: Talat Xhaferi tradhtoi universitetet shqiptare, edhe si kryetar kuvendi, edhe si kryeministër

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Parlamenti nuk votoi zgjatjen e vlefshmërisë së pasaportave të vjetra

lirim shabani jusuf ut

Universiteti i Tetovës dhe Agjencia e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore (MALMED), nënshkruan memorandum bashkëpunimi

Oher

Paralajmërime të rrejshme për bombë në disa objekte në Ohër

Mladen cadikovski

Çadikovski në “Poligraf”: Të mos lejojmë të keqpërdoremi, gazetarët të kontrollojnë informacionet që vijnë nga politikanët

INFO

NA NDIQ