Le Drijan: Rrjedha e deritanishme e ngjarjeve mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut duket mirë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/01/2022

Shefi i diplomacisë franceze Zhan Iv Le Drijan, vendi i të cilit kryeson me BE-në nga 1 janari i këtij viti, ka komentuar takimin e sotëm mes kryeministrave të Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, Kiril Petkov dhe Dimitar Kovaçevski në Sofje, transmeton Portalb.mk.

“Sa e di, punët fillojnë të qetësohen dalëngadalë. Vizita e kryeministrit të ri bullgar në Shkup ndihmoi në zhbllokim, deklaratat janë në drejtim të duhur. Shpresoj se iniciativa e filluar do të gjejë shprehje konkrete që të mund të thirrim konferencën ndërqeveritare nën presidencën tonë, më së voni nën presidencën çeke. Por, rrjedha e deritanishme e ngjarjeve duket mirë”, deklaroi ministri i Jashtëm i Francës, në Komisonit për Punë të Jashtme në Parlamentin Evropian, transmeton BGNES.

Qeveritë e Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë sot në rezidencën “Bojana” në Sofje mbajtën seancën e përbashkët, në të cilën, mes tjerash u nënshkruan disa dokumenteve bilaterale. Në kuadër të kësaj, dy kryeministrat e vendit patën takim në katër sy. Kjo seancë e përbashkët vijon pas vizitës së Petkovit në Shkup më 22 janar.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

arben taravari kumanove

Sot në Gostivar konventa e promovimit të kandidatit presidencial, Arben Taravari

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

IMG_9416

ASH e Selës tubim në Tetovë (VIDEO)

INFO

NA NDIQ