“Legjitimiteti”, Maksuti: BDI ka pasur kohë 22 vite për ta rregulluar këtë çështje, por nuk ka bërë asgjë

Picture of INA
INA

03/06/2024

Nuk qëndron pretendimi i BDI-së se Fronti Evropian e mban legjitimitetin te shqiptarët për të bashkëqeverisur me VMRO-DPMNE-në. Sipas profesorit Mersim Maksuti Fronti është multietnik dhe për këtë, nuk mund të konstatohet nëse shqiptarët kanë votuar më shumë Frontin se koalicionin VLEN.

“Me vetë faktin se opozita shqiptare ka fituar mbi 107.000 vota dhe në anën tjetër kemi një front multietnik është çështje shumë e diskutueshme se ku gjendet realisht legjitimiteti te shqiptarët. A është te opozita, apo është te Fronti Evropian në krye me BDI-në. Madje, dua të theksoj se prej vitit 2016-të e këndej, populli shqiptar, votuesi shqiptar, me shumicë ka qenë opozitar, madje dhe me frymë opozitare”, u shpreh Mersim Maksuti, profesor.

Sipas Maksutit, BDI ka pasur kohë 22 vite për ta rregulluar këtë çështje, por nuk ka bërë asgjë.

“Në anën tjetër, BDI-ja për 22 vite që ka qenë në pushtet asgjë nuk ka bërë që të rregullohet, që të formalizohet me akt juridik kjo çështje, që vjen në shprehje parimi i demokracisë konsensuale. Po të flasim në anën tjetër, realisht, ky vend e ka të imponuar, domosdo të qeveriset mbi bazën e konsesualitetit të shqiptarëve dhe maqedonasve, edhe me rastin e formimit të qeverisë. Diçka është e pashmangshme, situata ta imponon, jo se këtë çështje e kërkon BDI-ja, por është vetë faji i BDI-së, 22 vjet nuk ka bërë asgjë”, deklaroi Mersim Maksuti, profesor.

Në ndërkohë, derisa lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski pritet që këto ditë ta marrë mandatin për formimin e qeverisë bashkë me koalicionin VLEN dhe ZNAM, liderët e koalicionit Fronti Evropian, një ditë më parë në Tetovë nënshkruan Deklaratën Politike mbi legjitimitetin etnik që buron nga zgjedhjet.

Fronti, me të njëjtën pretendon që ata duhet të jenë pjesë e qeverisë së ardhme, pasi që janë përfaqësuesit legjitim të shqiptarëve, në bazë të rezultatit zgjedhor. Megjithatë, nga VLEN këtë e kontestojnë pasi sipas tyre, Fronti Evropian nuk mund të pretendojë për legjitimitet te shqiptarët, kur brenda koalicionit kanë edhe parti të komuniteteve të tjera. /Alsat.mk

TË FUNDIT
28 minuta
Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune
1 orë
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
2 orë
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
2 orë
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror
2 orë
Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë, pasdite në disa pjesë të luginave paraqitje e mundshme e shiut të rrëmbyeshëm, bubullimave dhe erës së fuqishme
3 orë
QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë
1 ditë
Durmishi nisi detyrën e ministrit në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës: Kalojmë në Veprim!
20 orë
Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane
1 ditë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
3 orë
Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja
1 ditë
Vesna Janevska e mori funksionin ministër i Arsimit dhe Shkencës nga ministri i deritanishëm Jeton Shaqiri
19 orë
Gashi: Bota demokratike e ka për obligim që mos të lejojë refugjatët duke ikur nga mizoria e luftës

LEXO MË SHUMË

hristijan mickoski

Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

Hristijan Mickoski

Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja

Qendra për Menaxhimin e Krizave.112

QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë

gjykata

Tre të plagosur rëndë nga Maqedonia, vendim i çuditshëm i gjykatës austriake

INFO

NA NDIQ