Lehtë me ndalu Ahmed Kalajën, por a ja mbajti me i ndalu priftët rus!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/04/2023

Naser Pajaziti

Lehtë me ndalu AHMED KALAJËN, imamin e njohur nga Tirana, por a ja mbajti me i ndalu PRIFTËT RUS, që në janar të këtij viti për tre ditë qëndruan me mision në Maqedoni, dhe që dihet se janë bashkëpunëtorët e regjimit të Vlladimir Putinit dhe frymëzuesit kyç të luftës.

Ahmed Kalaja është imam i një xhamie të njohur të Tiranës, por duke hulumtuar për biografinë e tij, ai qenka edhe anëtar i Këshillit Teologjik- organit më lartë për vendime fetare pranë Komunitetit Mysliman Shqiptar si dhe anëtar i Këshillit të Myftinisë Tiranë.

Pse heshtë kjo e fundit apo edhe Bashkësia Fetare Islame në Maqedoni?!

Përpos shkollimit të tij të lartë dhe ligjeratave si hoxhë e teolog, çka i paska penguar Kalaja edhe si doktor shkence i Antropologjisë Kulturore, që paska doktoruar në Universitetin Evropian të Tiranës me një temë pikërisht mbi “Rolin e Klerit Mysliman në Harmonine edhe Tolerancen ndërfetare në Shqipëri, 1912-1945.”

Çfarë i paska penguar autoriteteve shtetërore të sigurisë në Shkup, apo çfarë rreziku përbën ky teolog por edhe personalitet zyrtar i Komunitetit Musliman të Shqipërisë?

Ndërsa, si mundet që të hyjnë në vend PRIFTËT RUS, duke mos i ndodhur asgjë edhe pse kisha reaguar me një shkrim që të shpallen “non grata”, duke njohur faktet se kisha ruse është përkrahëse dhe frymëzuese e agresionit rus në Ukrainë.

Në fillim të janarit për tre ditë ishin në Shkup, Mitropoliti Antonij i shoqëruar nga zëvendësi i tij Nikolai Balashov, i cili prej shumë vitesh ka qenë në krye të diplomacisë kishtare ruse. Kjo vizitë ishte nën kujdesin dhe shoqërimin e ambasadorit rus në Shkup, Sergej Bezdnikin.

Ata i pritën edhe nga anëtarët e Sinodit të KOM-AO, të cilët atëherë thanë se s’ka asgjë sekrete, por nuk dhanë detaje, duke qenë se edhe Kisha ruse është pjesë e sanksioneve ndaj Rusisë dhe “non grata”.

“Çfarë kishin kërkuar ata në Maqedoninë e Veriut, në një kohë që politika shtetërore është pro sanksioneve ndaj Rusisë, por që në anën tjetër anketat nxjerrin në sipërfaqe adhurimin pas Rusisë.”

Shtet me standarde të dyfishta edhe ndaj klerikëve fetarë!

TË FUNDIT
4 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
4 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
5 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
5 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
5 orë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

ME TE LEXUARA

1 ditë
Në këtë kohë do të falet Bajrami i Kurbanit në Maqedoninë e Veriut
24 orë
Filloi sezoni turistik, policia shqiptare do jetë me orare shtesë
2 ditë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
5 orë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes
1 ditë
Trençevska: Kur keni pushtet absolut nuk e dëgjoni zërin e popullit
24 orë
Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro
1 ditë
Ky është parashikimi i motit për sot
5 orë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s
1 ditë
Prizren, babai në gjendje të dehur ther me thikë vajzën e tij 21 vjeçare

LEXO MË SHUMË

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

vucic dodik

Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

roaming-800x445

Zero roaming me BE-në deri më 2027

INFO

NA NDIQ