Lehtësimi i bashkimit familjar për punëtorët e kualifikuar në Gjermani hyn në fuqi në Mars 2024

Picture of INA
INA

14/11/2023

Ligji për lehtësimin e marrjes së kartës blu në Gjermani hyn në fuqi më 18 Nëntor. Në komunikimin e përjavshëm të të martave me “Aldo Morning Show” në Tv Klan, Bahri Cani nga “Deutsche Welle” shpjegon se karta blu do të lehtësojë bashkimin familjar si dhe shoferët profesionistë nuk do të kenë nevojë të flasin gjuhën gjermane.

Kjo është pjesë e njjë plani masash që Gjermania po ndërmerr për të plotësuar 700 mijë vende pune të mbetura bosh. Në Mars dhe në Qershor 2024 do të vijojnë hapat e tjerë për lehtësimin e bashkimit familjar edhe për prindërit apo vjehërrit.

Duke qenë se Gjermania kërkon që të tërheqë sa më shumë punëtorë të kualifikuar, Cani shpjegon edhe se cilët do të kategorizohen të tillë.

Bahri Cani: Bashkimi familjar vërtet është një problem shumë serioz, si duket për shkak të mësimit të gjuhës. Nuk e kuptoj pse njerëzit vërtet e kanë kaq të vështirë të mësojnë nivelin A1 që është niveli elementar i komunikimit mirëpo është fakt. Çështja e bashkimeve familjare do të lehtësohet jo tani në Nëntor, por në Mars të vitit të ardhshëm.

Aldo: Por prapë sidoqoftë do jetë gjuha apo jo?

Bahri Cani: Gjuha do të jetë për punëtorët pa kualifikim, kurse për punëtorët me kualifikim do të hiqet gjuha si faktor sepse Gjermania ka nevojë për fuqi të kualifikuar puëntore dhe po ua lehtëson edhe bashkimin, futet në fuqi në Mars. Ndërsa në Qershor të vitit të ardhshëm do të futet edhe pjesa, është njëfarë karte e shanseve quhet këtu dhe është dyfishimi i vizave për punëtorët e kualifikuar, pra është një ligj i cili do të futet në fuqi në 3 faza. Sa i përket bashkimeve familjare, do të mundësohet prej Marsit të vitit të ardhshëm bashkimi me prindër dhe vjehërri që e di që ka edhe probleme me familjet këtu, do marrim prindërit apo vjehërrinë mirëpo do të lehtësohet për punëtorët e kualifikuar, jo për punëtorët pa kualifikim.

Aldo: Na hape problem tjetër se hajde gjeje kush quhet i kualifikuar. Thotë ai unë kam 20 vjet që punoj hidraulik, quhet i kualifikuar?

Bahri Cani: Kjo është shumë e lehtë sepse në Gjermani duhet të bësh njohjen e diplomave. Lehtësimi i njohjes së diplomave futet në fuqi po ashtu në Mars që do të thotë deri tani është kështu që ti para ase të vish në Gjermani, duhet ta dërgosh diplomën, ta njohësh, autoritetet gjermane ta njohin ose jo, është ekuvalente me sistemin shkollor në Gjermani apo jo ndërsa prej Marsit të vitit të ardhshëm mund të gjesh një punë, të marrësh vizën e punës, vjen këtu dhe prej këtu bën njohen e diplomës. Mirëpo, punëtor i kualifikuar quhet ai që ka një diplomë të njohur nga autoritetet gjermane dhe jo thjesht të vijë e të them unë kam një diplomë si mjeshtër elektrik dhe pa e njohur askund, kjo nuk është e mundur. Duhet të njihet te autoriteti gjerman./tvklan.al

TË FUNDIT
4 orë
Konsullata e Kosovës në Nju Jork, shënoi 25-vjetorin e Çlirimit të Kosovës
5 orë
Kosova me 10 medalje në finalen e NEO - shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë
9 orë
“8 milionë euro i kam për shpenzime personale”/ Gazetari i njohur tregon rastin e një shqiptari që kishte habitur policinë në Dubai
2 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
2 ditë
FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet

ME TE LEXUARA

9 orë
“8 milionë euro i kam për shpenzime personale”/ Gazetari i njohur tregon rastin e një shqiptari që kishte habitur policinë në Dubai
5 orë
Kosova me 10 medalje në finalen e NEO - shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë
4 orë
Konsullata e Kosovës në Nju Jork, shënoi 25-vjetorin e Çlirimit të Kosovës

LEXO MË SHUMË

IMG_2979

Konsullata e Kosovës në Nju Jork, shënoi 25-vjetorin e Çlirimit të Kosovës

IMG_2986

Kosova me 10 medalje në finalen e NEO – shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë

Dubai Police Patrol, Dubai, UAE.

“8 milionë euro i kam për shpenzime personale”/ Gazetari i njohur tregon rastin e një shqiptari që kishte habitur policinë në Dubai

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

drejtesi gjyq

FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet

euroo

Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?

Screenshot_2024-06-11-22-02-33-046_com.facebook.katana-edit

Shqiptarja Sabrina Vela nxënësja më e mirë (Valedictorian) në shkollë të mesme, Staten Island

Aeroporti-i-Shkupit-780x439-1-750x430-1

Paralajmërohet ndërprerje e linjës ajrore Shkup-Gjenevë nga 1 nëntori

Muharrem Salihu

Salihu nuk arriti votat për eurodeputet: Nuk i’a dolëm, por rrugëtimi ynë vazhdon

INFO

NA NDIQ