Lehtësimi i masave: Fluks udhëtarësh për në Kosovë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/02/2022

Autoritetet e Kosovës lehtësuan masat anti-covid por edhe hyrjen e qytetarëve të Maqedonisë së Veriut në këtë vemd. Tashmë nuk do të duhen tri doza të vaksinës anti-covid, por mjaftojnë dy dozat e pranuara. Ky lehtësim I masave ka ndikuar që rritet frekuenca e udhëtarëve në këtë pikë kufitare.

“Nga policia kufitare, konfirmojnë që deri më tani në orët e mesditës kanë hyrë rreth tre mijë persona në këtë kufij, ndërsa qytetarët shprehen mjaft të kënaqur”, tha qytetari.

“Unë do t`i hiqja të gjitha masat midis RMV-së dhe Kosovës. Përse të ketë masa, jemi të njëjtë. Edhe atje ka të infektuar edhe këtu ka por edhe një gjithë botë ka”, potencoi një qytetar.

“Shumë mirë unë dy vaksina i kom marr tash pse, e marr edhe të tretën nëse ka nevojë nuk është problem, po tash na jemi të kënaqur. Kemi ne familje këtu krejt dajt i kam knena”, u shpreh një qytetar tjetër.

“Me të vërtetë jemi të kënaqur, se dy javë skom shku, krejt farefisin e kam në Kosovë. Me dy doza më mirë, po mos me kon hiç ala ma mirë është”, tha një tjetër qytetar.

Nga policia kufitare njoftojnë që prej dje hyrja në kufirin Bllacë- Hani i Elezit është 1650 persona dhe dalje 800, gjithsejt 2470 persona. Për dallim prej sot që flluksi i udhëtarëve është më i madh me rritje prej 1000 personave, ngase gjatë së shtunës deri në mesditë kanë lëvizur rreth 3570 persona. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
13 minuta
Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara
1 orë
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
3 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
4 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
4 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
7 orë
Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri
22 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup (FOTO)
1 ditë
Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë
11 orë
Aktualisht 8 miliardë njerëz popullojnë globin, ja në çfarë viti pritet të nisë rënia e popullsisë
1 ditë
Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu

LEXO MË SHUMË

Arsim sinani

Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

INFO

NA NDIQ