Lehtësohen kushtet për hyrje në Itali

Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/03/2022

Ambasada e Italisë në Maqedoninë e Veriut informon se nga sot, 1 mars, deri më 31 mars, kur pritet të përfundojë gjendja e jashtëzakonshme në Itali, nuk do të ketë më kufizime për hyrje në atë vend.

“Do të mundësohet hyrja edhe për udhëtime turistike, duke bashkangjitur certifikatën evropiane kovid, të marrë pas vaksinimit me një nga vaksinat e miratuara nga EMA. Përndryshe, do të mund të hyni në Itali edhe me vërtetim/ certifikatë shërimi ose test negativ molekular ose antigjen, i cili përjashton fëmijët deri në moshën gjashtë vjeç. Gjatë hyrjes në vend duhet të dorëzohet edhe formulari dixhital për lokalizimin e pasagjerëve PLF (Passenger Location Form), kumtoi Ambasada italiane.

Ambasada rikujton se Italia ka dhuruar 250 mijë doza të vaksinës Fajzer për Maqedoninë e Veriut dhe se kjo u mundëson atyre që ende nuk janë vaksinuar ta bëjnë këtë, gjë që do të rrisë mbrojtjen e popullatës.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

642c989a-1854-4176-9cae-98cd54b1817d

Izet Mexhiti: Bujar Osmani promotori i Open Ballkan dhe 9 pikëshit anti-Kosovë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nëse i ndajmë qytetarët për shkak të përkatësisë etnike, shteti do të kthehet prapa

ali ahmeti manastir prespe

Evropa është në luftë, Lindja është në luftë” – Ali Ahmeti falënderon liderët e Frontit që u bashkuan

74485e0b-0e12-4a27-bd6b-b553b07e5a17

Azizi nga Zhelina: Ushtarët e UÇK-së janë të zhgënjyer, thonë se “e nisëm luftën për lliri BDI-ja e shndërroi në luftë për LGBDI”

IMG_1121

Presidenti Begaj takoi akademikun Rexhep Qosja

osmani

Presidentja Osmani takon kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi

Bujar Osmani

Osmani: Në seancën e Qeverisë do të propozoj tërheqjen nga iniciativa Ballkani i Hapur

MEXHITI

Izet Mexhiti takim me qytetarë dhe tregtarë nga Çairi

gashi afrim

Gashi: Shteti digjital është e ardhmja bashkë me ju

INFO

NA NDIQ